Olimpijske igre prvi put će imati jednak broj sportistkinja i sportista, što će povećati interesovanje navijača. Poslednjih godina raste fandom (supkultura obožavalaca koje karakteriše osećaj empatije i drugarstva prema ljudima koji dele ista interesovanja) prema ženskom profesionalnom sportu, što pruža prilike brendovima sportske odeće da privuku ljubitelje ženskog sporta i sportistkinje kroz sponzorstva, lansiranje proizvoda i aktivacije događaja.
S navijačke strane, ženski sport je nedavno doživeo impresivan rast. I žene i muškarci su sve više zainteresovani za sportske događaje u kojima učestvuju žene i čija gledanost raste i uživo i na televiziji.
Ženska teniska asocijacija, globalno takmičenje, zabeležila je rast prosečne posećenosti od 40 odsto u 2023. godini u poređenju s 2019. U Evropi, Ženska super liga u Ujedinjenom Kraljevstvu i Frauen-Bundesliga u Nemačkoj zabeležile su rast prosečne posećenosti za neverovatnih 454, odnosno 227 odsto u poslednjih pet godina, navodi Euromonitor International.
Opširnije
Zašto su Olimpijske igre u Parizu prva prava olimpijada luksuza
Osim kreativnog sponzorstva, u okviru partnerstva, LVMH pruža direktnu podršku sportistima čija ih izvanredna postignuća čine "Umetnicima svih pobeda”.
26.07.2024
U Parizu na Olimpijskim igrama vazduh čistiji nego na Alpima?
Najviše pažnje prilikom priprema posvećeno je održivosti i zelenoj agendi Olimpijskih igara, a u tome će im pomoći rešenja francuske kompanije Aerophile, koja razvija tehnologiju za smanjenje zagađenja vazduha
26.07.2024
Srpsko zlato na OI u Parizu vredi 200.000 evra, koliko daju ostali?
Letnje olimpijske igre u Parizu održavaju se od 26. jula do 11. avgusta ove godine, i to usred velike političke neizvesnosti u Francuskoj.
25.07.2024
Ekstremne vrućine obeležiće i Olimpijske igre u Parizu
Predviđa se da će u glavnom gradu Francuske temperature premašiti 35 stepeni Celzijusa kako Olimpijske igre bile u punom jeku sledeće nedelje.
23.07.2024
U SAD, žensko NCAA košarkaško prvenstvo 2024. prvi je put nadmašilo muško finale po gledanosti, s 18,9 miliona gledalaca, što je rast od 89 odsto u odnosu na prethodnu godinu. Veliki rast gledanosti celog turnira podstaknut je zvezdama sportistkinjama na turniru, poput Angel Reese i Caitlin Clark. Ovakve sportske zvezde pokreću žensku igru i privlače pažnju velikih robnih marki koje žele da iskoriste njihovu marketinšku moć i široku publiku.
"U nekim od najboljih ženskih liga na svetu, Ženskoj superligi, LPGA, Frauen-Bundesligi, NWSL, Ženskoj ligi prvaka, WNBA i WTA, Adidas je imao 19 sponzorskih ugovora, a Nike 43", navode Suzi Gardner i Dorothy Calba, analitičarke Euromonitor Internationala.
Sledeći najbliži konkurent Puma imao je samo pet. U svim navedenim ligama, WTA i LPGA dominiraju u pogledu broja ugovora i beleže značajan rast, ali odeća je izvan prvih pet kategorija za obe lige. "Odeća i obuća su u prvih pet kategorija sponzorstva za pet od sedam navedenih liga, ali još uvek ima prostora za rast jer je kategorija na ukupnom desetom mestu u ligama", navode.
Kroz sponzorstva, brendovi mogu dopreti do nove i angažovane publike ljubiteljki ženskog sporta i privući ih kroz njihovu komunikaciju zajedničkih vrednosti i kroz kapitalizovanje slavnih sportistkinja.
Mnoštvo novih proizvoda za sportistkinje
Pokretanje prilika za rast u ženskoj sportskoj odeći je rezultat sve veće vidljivosti sportistkinja u širokom spektru sportova. Profesionalizacija i ulaganje u ženski sport pokazali su da etablirani brendovi sportske odeće (kao što su Nike i Adidas) i rastući brendovi sportske odeće (kao što su On i Hoka) iskorišćavaju mogućnosti ulaganja u sportsku odeću usmerenu na žene.
"Prilagođavanje sportske odeće zdravlju žena i dizajniranje proizvoda za sportistkinje kako na profesionalnom tako i na amaterskom nivou ključni su za ostanak relevantnim na rastućem tržištu sportske odeće'', navode Gardner i Calba.
Dok muška sportska odeća ostaje segment najveće vrednosti na tržištu sportske odeće, mogućnosti rasta u ženskoj sportskoj odeći ne mogu se zanemariti. Žene su danas više nego ikad uključene u sport i fitnes, što dovodi do povećane potražnje za performansnom i stilskom sportskom odećom koja zadovoljava njihove jedinstvene potrebe i preferencije. Ovo pojačano zanimanje podstakao je talas inovacija u razvoju proizvoda i inicijativa oko podsticanja sportskih zajednica koje vode žene. Na primer, Asicsova kampanja 'Ripple Effect' osnažuje žene da budu posvećene svom zdravlju i dobrobiti kroz fitnes zajednicu.
Sportska odeća i dalje je motor rasta u široj modnoj industriji
U trenutnim uslovima predviđa se da će segment globalne sportske odeće porasti za 6,4 odsto u 2024, u poređenju s 5,6 odsto za šire tržište odeće i obuće. Prodaja sportske odeće procenjena je na 396 milijardi dolara u 2023. i nastavlja da nadmašuje širi rast prodaje odeće i obuće.
Težište na zdravlju žena i vidljivosti koju Olimpijske igre donose sportskoj odeći učvršćuju važnost iskorišćavanja prilika za uticaj na privrženost brendu i prodaju. Na primer, partnerstvo Olimpijskih igara u Parizu s grupom LVMH kao najvećim konglomeratom u luksuznom prostoru i vodećim premijum partnerom igara naglašava vrednost podržavanja sporta i sportista.
''To je potez koji će biti cenjen i kopiran od drugih kompanija kako bi izvukle što je više moguće koristi u vreme povećane pažnje usmerene na sport. Sinergija između modnog i sportskog prostora ključne su za rast tržišta odeće na globalnom nivou, posebno u turbulentnoj godini kao što je 2024.'', ističu analitičarke Euromonitor Internationala.