ByteDance i Broadcom su razgovarali o potencijalnoj saradnji kada je reč o procesoru veštačke inteligencije (AI), kako bi matična kompanija TikToka podstakla razvoj te tehnologije.
Američki dizajner čipova i kompanija iz Pekinga govorili su o namenski rađenom čipu od pet nanometara, prema upućenom izvoru. Još uvek nije postignut dogovor između dve kompanije, a Broadcom već isporučuje stariju generaciju AI procesora od sedam nanometara data centrima ByteDancea.
Predloženi čip bi bio u skladu sa američkim trgovinskim ograničenjima za Kinu, rekao je Rojters u ranijem izveštaju pozivajući se na anonimne izvore. Postojeći poslovni odnosi dve kompanije uglavnom se vrte oko opreme za mrežu i sever, a Broadcom je istakao ByteDance kao kupca u svojim saopštenjima za javnost.
Opširnije
Citi prognozira da će AI najviše poslova zameniti u bankarstvu
Citigroup predviđa da će veštačka inteligencija verovatno zameniti više radnika u bankarskoj industriji nego u bilo kom drugom sektoru.
23.06.2024
AMD otvara centar za inženjerski dizajn u Srbiji do kraja godine
Kroz ovaj centar dve kompanije žele da ubrzaju inovacije u oblasti veštačke inteligencije (AI).
19.06.2024
Nvidia prestigla Microsoft i postala najvrednija kompanija na svetu
Dok se nastavlja pomama za veštačkom inteligencijom, Nvidia je uspela da preraste svoje rivale iz sveta tehnologije koji su listirani na svetskim berzama.
18.06.2024
Sve više osnivača hoće da proda AI startapove, kaže šef Hugging Facea
Sve veći broj osnivača startapova fokusiranih na veštačku inteligenciju želi da proda svoje kompanije, prema rečima izvršnog direktora Hugging Facea.
15.06.2024
U martu je američka kompanija rekla investitorima da ima novog kupca u svom poslovnom segmentu s akceleratorima veštačke inteligencije i da će isporučivati proizvode toj kompaniji u narednih nekoliko meseci, bez navođenja njenog imena.
U slučaju da kompanije postignu dogovor, namenski AI čip bi kreirao Taiwan Semiconductor Manufacturing Co., preneo je Rojters.
Veza između vlasnika TikToka i dve globalne kompanije za proizvodnju poluprovodnika je neuobičajena, s obzirom na to da Vašington aktivno pokušava da umanji kineske ambicije u proizvodnji čipova kroz niz snažnih ograničenja proizvodnje i izvoza.
Ovaj dogovor ima za cilj da obezbedi stalnu isporuku čipova ByteDanceu, koji upravlja najvećom svetskom platformom za kratke video snimke, kao i kineskim servisima Douyin i Toutiao. Inače, njegov Doubao je postao najpopularniji AI četbot u Kini ove godine.
Globalni rivali kineske kompanije, Meta, Microsoft i Google, razvijaju ili već koriste sopstvene čipove - kreirane po meri - za zadatke iz oblasti veštačke inteligencije. ByteDance navodi da će se truditi da održi korak s američkim rivalima, jer je ove godine AI tehonologiju učinio svojim prioritetom.
Predstavnici ByteDancea, Broadcoma i TSMC-a nisu odgovorili na zahteve za komentar.