Milijarder Jim Ratcliffe zaključio je kupovinu udela u Manchester Unitedu, nakon što je njegova ponuda nadmašila ponude rivala iz petrodržava i hedž-fondova.
Preko svog hemijskog konglomerata Ineos Group, Ratcliffe će platiti 33 dolara po akciji za 25 odsto udela u fudbalskom klubu, čime će njegova vrednost dostići 5,4 milijarde, što je niže od prvobitno očekivane vrednosti od oko šest milijardi dolara.
Odluka o uključivanju Ratcliffa, jednog od najbogatijih ljudi u Velikoj Britaniji, označava kraj procesa prodaje koji je zvanično pokrenula porodica Glazer pre oko godinu dana. S vremena na vreme ovaj posao je privlačio pažnju javnosti, ali više iz sportskog aspekta nego zbog činjenice da je u pitanju ugovor vredan milijarde dolara.
Opširnije
Akcije Manchester Uniteda pale nakon povlačenja Kataraca
Akcije Manchester United Plc. u ponedeljak su oslabile u trgovanju pre otvaranja berze.
16.10.2023
Ko je nepoznati katarski šeik, potencijalni kupac Manchester Uniteda
Treći sin bivšeg katarskog premijera postao je glavni akter vodeće ponude za renomirani fudbalski klub.
20.02.2023
Akcije Manchester Uniteda skočile posle priče o prodaji Katarcima
Još prošle godine je porodica Glazer razmišljala o prodaji kluba.
08.02.2023
Ulaganje u fudbalske klubove frustrira još više nego navijanje
Ako mislite da je navijanje za fudbaske klubove frustrirajuće iskustvo, pokušajte investirati u jedan od njih.
04.12.2022
Bloomberg je među prvima izveštavao da porodica Glazer planira da proda manjinski udeo u klubu i da je Ratcliffe zauzeo vodeću poziciju među ponuđačima.
Prema saopštenju objavljenom u nedelju:
-
Ratcliffe će preuzeti 25 odsto akcija B klase u vlasništvu porodice Glazer i pokrenuti tender za 25 odsto listiranih akcija A klase.
-
Ratcliffe će u klub uložiti 300 miliona dolara.
-
Novi investitori će dobiti dva mesta u odboru kluba.
Veći deo prošle godine Ratcliffe se za vlasništvo u klubu nadmetao sa šeikom Jassimom bin Hamadom Al Thanijem, trećim sinom bivšeg katarskog premijera. Međutim, nijedan od ponuđača nije mogao da zadovolji želju odbornika Joela i Avrama Glazera da Manchester United učine najskupljom klasom imovine u oblasti sporta.
Katarska grupa je poslala jasnu poruku da neće preplatiti klub. Pre nego što je počelo nadmetanje, šeik Hamad bin Jassim bin Jaber Al Thani, otac šeika Jassima i bivši premijer Katara, izjavio je za Bloomberg da on nije ljubitelj investicija u fudbal u Premier ligi.
Ponuđači iz Katara su u oktobru povukli ponudu, koja je iznosila oko pet milijardi funti, a koja je verovatno podrazumevala i dugovanja i dodatna finansiranja poput obnavljanja terena za treninge. Odnos Kataraca sa Raine Groupom, investicionom bankom zaduženom za prodaju, pogoršao se, navode izvori upoznati sa situacijom.
Ostaje da se vidi kako će Ratcliffe upravljati klubom zajedno sa Joelom i Avramom Glazerom, koji su nasledili tim od oca Malcoma, koji je zgrnuo bogatstvo investirajući u različite oblasti od nekretnina do medija.
Ova pobeda je takođe učvrstila Ratcliffove planove da izgradi sopstveno sportsko kraljevstvo nakon zakasnelog pokušaja da otkupi fudbalski klub Chelsea prošle godine. Posredstvom svoje hemijske kompanije Ineosa, Ratcliffe takođe poseduje i francuskog prvoligaša u biciklizmu OGC Nice, ranije poznatom kao Team Sky, kao i udeo u timu Mercedes-AMG Petronas, koji se takmiči u Formuli jedan.
Odluka porodice Glazer da zadrži udeo u klubu skoro sigurno će razbesneti ljubitelje kluba, koji godinama traže da ga nepopularni vlasnici napuste.
Malcom Glazer otkupio je Manchester United 2005. godine zajedno sa ogromnim dugom, a porodica se od tada suočava sa nepoverenjem navijača kluba. Iako je to bilo blaže u prvim godinama njihovog vlasništva kada je tim pod vođstvom Alexa Fergusona nizao trofeje, nezadovoljstvo navijača je nakon penzionisanja čuvenog trenera 2013. počelo da raste.
Porodica je unajmila investicionu banku Raine Group, koja je takođe bila zadužena za prodaju fudbalskog kluba Chelsea, s namerom da podstakne interesovanje za jedan od vodećih timova koji je poslednjih godina počeo da gubi sjaj.
Međutim, dok se oko vlasništva nad Chelsea FC vodila neustrašiva borba, šeik Jassim i Ratcliffe su bili jedine dve strane koje su jasno izrazile interesovanje za otkup Manchester Uniteda, nakon što su kamatne stope u kombinaciji sa onim što su mnogi videli kao preteranu valuaciju odvratili brojne ponuđače.
Brojne finansijske grupe, uključujući Elliott Associates LP i Carlyle Group Inc., takođe su dale svoje ponude, navode osobe upoznate za situacijom, ali samo za manjinske udele.
U nekim trenucima, nadmetanje je počelo da deluje kao farsa. Krajem marta, neposredno pre isteka roka za dostavljanje ponuda u drugom krugu, pojavio se niz kontradiktornih izjava i izveštaja u vezi sa tim kakve su ponude date, koje od njih su povučene ili da čak nisu date, što je dovelo do toga da su Ratcliffe i Jassim dobili više vremena za licitiranje.
Sada će pažnja biti usmerena na to kako će Ratcliffe uticati na klub koji je već godinama beleži slabiji učinak i ima oronuli stadion.
"Naša zajednička ambicija je jasna: svi mi želimo da vidimo Manchester na mestu koje mu pripada", rekao je Ratcliffe, "na samom vrhu engleskog, evropskog i svetskog fudbala."