Nova ljubljanska banka (NLB) sklopila je kupoprodajni ugovor za nabavku 100 odsto udela društva SLS Holdco, matičnog društva Summit Leasing Slovenija i njegovih podružnica od fondova koji upravljaju podružnicama firme Apollo Global Management i Evropske banke za obnovu i razvoj. Posredno, time su postali vlasnici kompanije Mobil Leasing, koja ima licencu za poslovanje na hrvatskom tržištu.
"To bi mogao biti ulazak na mala vrata. Iz perspektive slovenačkog zakonodavstva, ugovori o finansijskom lizingu smatraju se vrstom potrošačkog kredita ili imaju takav status", rekao je za Bloomberg Adriju Gregor Pajek iz advokatskog društva Rojs, Peljhan, Prelesnik & partneri.
"NLB preuzimanjem Summit Leasinga stiče 30 odsto tržišnog udela u području lizing poslovanja na slovenačkom tržištu, čime postaje najveći akter u području takvog poslovanja u Sloveniji", kaže Andrej Knez, analitičar Bloomberg Adrije. S gledišta profitabilnosti, procenjuje da je ta transakcija dovela do blagog smanjenja neto kamatne marže Grupe NLB, koja je iznosila 3,4 odsto, za oko 0,1 procentnih poena, budući da je profitabilnost Summit Leasinga bila nešto niža od profitabilnosti banke.
Opširnije
Brodnjak: Profiti banaka nisu ekscesni, ekstraporez nije rešenje
Predsednik uprave NLB Blaž Brodnjak u intervjuu za Bloomberg Adriju kaže da je uvek pre za solidarnost nego za jednokratne poreze.
05.09.2023
Blaž Brodnjak: Ako ne bude akvizicija, dividenda će biti veća
"NLB Grupa prvu polovinu godine završava sa stabilnom i finansijski solidnom pozicijom", naglasio je više puta generalni direktor banke Blaž Brodnjak.
14.08.2023
"Ključna prednost poslovanja NLB-a leži u proširenju osnovne kamatno generisane imovine i širem spektru proizvoda koje nudi svojim klijentima, što je element zaštite profitabilnosti i potencijala isplate dividendi na dugi rok", smatra Knez.
Drugi pozitivan element, prema njegovu mišljenju, jeste to što su kašnjenja u lizingu zbog strožeg zakonodavnog okvira u području bankarskog i lizing poslovanja manje verovatna u obimu kao pre poslednje finansijske krize. "To je posebno važno u upravljanju rizikom prilagođene aktive banke, gde bi pogoršanje teoretski moglo dovesti do ograničenja kreditnog rasta i time pogoršanja profitabilnosti", ističe analitičar.
AZTN ćuti
Summit Leasing Slovenija je s Novom kreditnom bankom Maribor (NKBM) i Biser Holdingsom na hrvatskom tržištu od marta prošle godine, kada je dobio saglasnost regulatora tržišta za kupovinu 100 odsto udela u društvu Mercedes-Benz Leasing Hrvatska. "Prošle godine u aprilu, to društvo se preimenovalo u Mobil Leasing", potvrdili su iz Hrvatske agencije za nadzor finansijskih usluga (Hanfa). Samo preuzimanje Summita ne mogu komentarisati.
To preuzimanje još uvek nije na objavljenom spisku prijava kod Agencije za zaštitu tržišnog natjecanja (AZTN). Ni tamo za taj slučaj nisu dali komentare. Završetak posla stoga zavisi od dobijanja regulatornih i protivmonopolskih saglasnosti, a trenutno je predviđen u drugoj polovini 2024. godine.
Jesu li to potezi "G-7", s kojima su korak bliže poslovanju na hrvatskom bankarskom tržištu, pitali smo i Advokatsku kancelariju Kavčić, Bračun i partneri, koji su NLB pravno savetovali u tom slučaju. "Nemamo nadležnost za posredovanje informacija o navedenom slučaju", odgovorili su. Pitanje smo takođe uputili NLB-u, no još očekujemo odgovor.
"Osim vodeće pozicije na slovenačkom tržištu, uz dozvolu regulatora, ulazimo na hrvatsko tržište, čime postajemo prva i jedina finansijska institucija u regionu koja bi pokrivala sva tržišta nekadašnje Jugoslavije", rekao je na novinskoj konferenciji prvi čovek NLB-a Blaž Brodnjak.
Dugovi prošlosti
"To je mala pukotina koja bi mogla srušiti branu koju su postavili Hrvati", procenjuje Pajek, referišući se na dugotrajnu želju NLB-a da uđe na hrvatsko tržište. Zbog teške istorije problema s bivšom hrvatskom podružnicom Ljubljanske banke tokom raspada Jugoslavije, to je jedino tržište bivše zajedničke države na kojem NLB ne posluje.
"Iz perspektive slovenačkom zakonodavstva, ugovori o finansijskom lizingu smatraju se vrstom potrošačkog kredita ili imaju takav status. Takođe, prema slovenačkom zakonu o bankarstvu, finansijski lizing finansijska je, a ne bankarska usluga", ističe Pajek. Prema njegovim rečima, za bankovne se usluge za NLB ništa ne menja, ali će se s obzirom na finansijski lizing koji hrvatska podružnica sklapa s fizičkim osobama, ali i pre svega s pravnima, baviti pružanjem finansijskih usluga na hrvatskom tržištu.
Finansijski lizing daje pravo da se pri plaćanju poslednje rate može izvršiti otkup, čime platiocu prelazi vlasničko pravo, pri čemu se onda radi o potrošačkom kreditu. "U tom smislu, NLB će kao vlasnik tog lizing društva posredno obavljati usluge lizinga, kao deo Grupe, pa možemo reći da ulaze na hrvatsko tržište u ograničenom opsegu", dodaje Pajek. Za bankarsko tržište potrebna im je licenca za pružanje bankarskih usluga, što je u domenu Hrvatske narodne banke (HNB).
Tamo su situacije složenije zbog spora Ljubljanske banke s hrvatskim štedišama, koji je i dalje nerešen. Hrvatska narodna banka primila je zahtev NLB-a za ulazak na hrvatsko bankarsko tržište već 2017. godine, odgovorili su ranije, iz čega se može zaključiti da postupak još nije završen.
Zamršenost odnosa između Slovenije i Hrvatske proizlazi iz vremena raspada Jugoslavije, kada je hrvatska podružnica Ljubljanske banke zapala u probleme i nije mogla isplatiti devizne depozite hrvatskih štediša. Slovenija je, kako bi se oslobodila tih potraživanja koja je pripisala Hrvatskoj, posebnim ustavnim zakonom osnovala Novu ljubljansku banku (i Novu kreditnu banku Maribor). Usledili su brojni sudski postupci u Hrvatskoj, a zatim i pred međunarodnim sudovima, na kojima je Slovenija na kraju izgubila, dok su potraživanja prema NLB-u pri prodaji banke 2018. godine prešla na slovenačku državu.