Obustava rada u Pošti Srbije dovela je do zasićenosti lanca dostave pošto kurirske službe pokušavaju da se izbore sa rastućom tražnjom a trgovci koji rade preko interneta nastoje da nađu alternative do sada pouzdanom servisu.
"Mi smo do sada uvek slali samo Poštinim Postexpress servisom i uvek je sve bilo u najboljem redu, nikada se nije desio propust sa njihove strane", kažu iz "Ide Mi Glatko", brenda premijum aksesoara za kosu koji posluje putem Instagrama, za Bloomberg Adriju. "Međutim, od kada je počeo štrajk, morali smo da odemo u drugu kurirsku službu (u našem slučaju Dexpress i Bex) jer niti kupci žele da čekaju da štrajk prestane, niti mali biznisi mogu da opstanu ukoliko nemaju prodaje", kažu i dodaju da planiraju da se vrate Pošti čim bude moguće jer im je to najpouzdaniji servis.
Ipak, radnici Pošte tvrde da ne štrajkuju, već da su uspostavili spontanu samoorganizovanu obustavu rada koja se ubrzano širi poslednjih 13 dana.
Opširnije
Saradnja s Poštom: za DHL jeftiniji pristup srpskom, za domaći MSP sektor brži pristup stranom tržištu
Pošta Srbije u partnerstvu sa nemačkim DHL-om planira da sagradi zajednički logistički centar.
08.11.2023
Pošta Srbije za sedam meseci profitirala dve milijarde dinara
"Imamo oročenih 12 miliona evra i 17 miliona dolara u bankama", kaže vršilac dužnosti direktora preduzeća Zoran Đorđević.
20.08.2023
"Zakon o štrajku vezuje ruke radnicima i ne omogućava uzastopne dane bez obavljanja posla, zato je važno praviti razliku između štrajka i obustave rada", objašnjava radnik Pošte Stefan Mitrović za Bloomberg Adriju.
Mitrović napominje da u okviru obustave radnici dolaze na posao, ali ne rade u znak protesta. Sam protest započeli su radnici iz Novog Sada, da bi im se ubrzo priključile i pošte u Beogradu, Pančevu i Vrbasu a onda i šire.
"Danas nema pošte koja nije u obustavi. Ponegde radi po jedan šalter, ali to je veoma mali broj pošta", kaže Mitrović i dodaje da obustava rada neće stati dok JP Pošta Srbije i Vlada Srbije ne odgovore na zahteve radnika.
Zahtevi radnika Pošte
Inače, radnici Pošte već neko vreme traže povećenje zarada i bolje uslove. Trenutni zahtevi su da oni koji su učestvovali u obustavi nikako ne bude kažnjeni premeštajima ili otkazima, da se primi još radnika, da se plate povećaju za 30 odsto i da radnici Pošte ne budu primorani da učestvuju u aktivnostima vladajuće stranke, naglašava Mitrović.
Procentualno u Pošti u obustavi rada učestvuje oko 35 odsto zaposlenih, ali taj broj je nizak zbog velike administracije, kaže radnik Pošte Ivan Zlatković. "Oni koji ne rade su u tehnologiji, najviše dostavljači i poštari, tako da paketi masovno stoje", kaže on.
Obustavi posebno doprinosi učešće oko 800 radnika u glavnom poštanskom centru u Zemunu. "To je žila kucavica Pošte, sve se pokreće iz nje", naglašava Zlataković i dodaje da će biti nezgodno za građane kada počne isplata penzija u petak jer šalteri neće raditi. Veliki broj penzionera prima penzije na tekući račun u gradovima, ali u seoskim sredinama je češća pojava dostava penzija na ruke.
Radnici Pošte insistiraju da neće prestati sa obustavom rada dok im svi zahtevi ne budu ispunjeni, te da je veliki broj njih spreman da da otkaz, a mnogi i odlaze godinama iz ovog preduzeća zbog ispotprosečnih plata.
"Ljudima je dogorelo", kaže Zlatković. "Spremni su da daju otkaze jer za platu od oko 60.000 mogu da nađu drugi posao", dodaje on. Početna plata poštara je oko 50.000 dinara, a pred kraj radnog veka poštar može da dostigne platu od oko 62.000 dinara.
Podsetimo, minimalna zarada u Srbiji trenutno iznosi oko 40.000 dinara, dok je od 1. januara sledeće godine planirano da bude nešto više od 47.000.
Pošta Srbije već je uvela jedno povećanje plata i odgovorila je na raniji zahtev za isplatu dela dobiti radnicima.
"Mi nemamo nekoga ko protestuje pa da nekoga kontaktiram i pitam da li prihvata ili ne. Razgovarao sam sa tri najveća sindikata. Zahtev radnika je bio 30 odsto povećanja, ja sam dao 40 odsto. Mislim da će malo ko to da odbije. Nisam rekao da je to na dugačkom štapu, već treba da počne da se primenjuje od sledeće nedelje", rekao je prošle nedelje za Bloomberg Adriju direktor Pošte Srbije Zoran Đorđević.
Uprkos tome, Zlatković kaže da svi dosadašnji predlozi samo važe do 1. januara dok radnici Pošte sedam godina nisu dobili povećanje plata. Pri tom, radnici insistiraju da ne žele da imaju sindikalne predstavnike jer se plaše posledica ako se neko istakne tokom protesta.
Slične obustave rada organizovane su dva puta u Pošti 2019. godine i trajale su po dve nedelje.
Prelivanje problema
Suočeni sa obustavom rada u Pošti, oni koji koriste usluge slanja pošiljka našli su se pod pritiskom.
Na sajtu kurirske službe Bexexpress napominju da imaju ogroman broj zahteva. "Zbog prestanka rada jednog od poštanskih operatera imamo povećan obim posla. Naše telefonske linije su trenutno opterećene i može doći do kašnjenja u preuzimanju i isporuci pošiljaka. Molimo vas za strpljenje i razumevanje dok pokušavamo da na najbrži način rešimo trenutni zastoj", stoji na sajtu ove kurirske službe.
Iz JP Pošte Srbije nisu odgovorili do objave teksta na upit o obustavi rada poslat u radno vreme u četvrtak.
Do prekida u poslovanju Pošte došlo je u trenutku kada neke radnje organizuju sezonske popuste u zemlji. Ceo sektor trgovine preko interneta ove godine bori se sa padom potrošačke moći usred visoke inflacije ali, kako napominju analitičari Bloomberg Intelligencea, evropske trgovine preko interneta mogu da profitiraju od dolaska lošijeg vremena kada kupci radije ne izlaze iz svojih domova te kupuju preko svojih telefona i računara.
Ceo sektor evropske trgovine preko interneta pokazao je oko pet odsto lošije rezultate od indeksa Stoxx 600 u prvoj polovini ove godine.