Microsoft nudi američkim političarima i kampanjskim grupama alat čiji je cilj da pomogne u borbi protiv porasta dipfejkova pred predsedničke izbore 2024. godine.
Novi alat će omogućiti strankama da autentično označe svoje video-zapise i fotografije pomoću takozvanih vodenih žigova, izjavio je predsednik Microsofta Brad Smith na blogu kompanije rano u sredu. Korišćenjem kriptografije, usluga će stvoriti trajni zapis slike ili videa, omogućavajući bilo kome na internetu da vidi da li je digitalno izmenjen ili generisan pomoću veštačke inteligencije tokom vremena, rekao je Smith.
Za početak, Microsoft planira da ponudi alat besplatno političkim kandidatima, a potom bi ga možda mogao proširiti na više grupa nakon izbora u SAD 2024. godine, izjavila je osoba upućena u situaciju, koja je zatražila da ostane anonimna jer informacija nije javna.
Opširnije
Startap AI pionira Kai-Fu Leeja postao jednorog za osam meseci
Kineski startap koji je osnovao Kai-Fu Lee postao je jednorog za manje od osam meseci.
06.11.2023
Musk najavio Groka, 'duhovitog i buntovnog' rivala ChatGPT-ju
Elon Musk je najavio svog bota za veštačku inteligenciju koji će biti rival ChatGPT-ju.
06.11.2023
Radna mesta u oblasti AI-ja presušuju uprkos podršci za tu tehnologiju
Broj slobodnih radnih mesta povezanih s veštačkom inteligencijom u Engleskoj opada sve brže.
05.11.2023
Siemens i Microsoft razvijaju AI asistenta za proizvodnju
Asistent zasnovan na veštačkoj inteligenciji pravi se za poboljšanje saradnje između ljudi i mašina u proizvodnji.
01.11.2023
Sajber-ratovi - svi smo mi mete
Hrvatska prednjači u razvoju sajber-bezbednosti u regionu.
07.11.2023
Holivudski glumci se bore da se ograniči veštačka inteligencija u filmovima
Mesec dana nakon što je štrajk holivudskih scenarista okončan, glumci i dalje rade na postizanju sličnog dogovora.
29.10.2023
Ponuda Microsofta dolazi u trenutku kada raste zabrinutost zbog slika i videa generisanih veštačkom inteligencijom i njihove potencijalne sposobnosti da pojačaju dezinformacije dok se američki građani pripremaju da izaberu novog predsednika u novembru 2024. godine. Već su se pojavili politički dipfejkovi: Ron DeSantis je u junu bio kritikovan zbog objavljivanja lažnih slika na društvenoj mreži X na kojima je Donald Trump bio prikazan kako se prisno približava dr Anthonyju Fauciju - što je bio pokušaj da se naruga svom republikanskom protivniku. U aprilu je Republikanski nacionalni komitet distribuirao lažni video koji prikazuje apokaliptički scenario u SAD pod vlašću predsednika Joea Bidena.
Nije jasno u kojoj meri će političari i njihove kampanjske grupe prihvatiti ponudu Microsofta i koristiti njihov alat. Ponuda za dipfejkove postala je svojevrsna tradicija za Microsoft, koji je 2020. godine najavio alat za njihovo otkrivanje i ponudio političarima sredstvo za autentifikaciju njihovog sadržaja.
I dok Microsoft upozorava na dipfejkove i nudi pomoć u borbi protiv njih, kompanija takođe snažno ulaže u oblast generativne veštačke inteligencije. Microsoft je uložio 10 milijardi dolara u OpenAI, tvorca jednog od najpopularnijih AI generatora slika Dall-E.
Samo nekoliko nedelja pre nego što je objavljen video sa Bidenom, postao je viralan manipulisani klip senatorke Elizabeth Warren u kojem tvrdi da bi republikancima trebalo zabraniti glasanje.
Grupa američkih senatora je u septembru predstavila zakon koji bi zabranio upotrebu dipfejkova za uticanje na izbore ili prikupljanje političkih sredstava.
Microsoft je takođe objavio nov izveštaj o obaveštajnim pretnjama koji dodatno naglašava zabrinutost zbog pokušaja stranih aktera da utiču na kampanje. Kompanija navodi da je verovatno da će Kina, Iran i Rusija pokušati da se mešaju u američku politiku u narednoj godini.
Iako se očekivalo da će se na izborima za Kongres SAD 2022. godine javiti pokušaji sajber-napada i uticajnih operacija iz Rusije, Microsoft navodi u izveštaju da nije prijavljen nijedan veći incident. Međutim, Rusija ostaje "najposvećenija i najkompetentnija pretnja izborima 2024. godine", navodi kompanija, dodajući da će ta zemlja verovatno koristiti sintetički sadržaj kako bi sejala razdor na društvenim mrežama.
"Kremlj verovatno vidi naredne izbore kao politički rat koji mora da dobije i koji će odrediti pravac podrške Kijevu i ishod rata u Ukrajini", navodi Microsoft u svom izveštaju.