Bivši uspešni startap WeWork podneo je zahtev za bankrot navodeći da duguje skoro 19 milijardi dolara, što predstavlja novi pad za kompaniju za deljenje radnog prostora koja se borila da se oporavi od pandemije.
Kompanija sa sedištem u Njujorku izjavila je da je postigla dogovor o restrukturiranju sa poveriocima koji predstavljaju otprilike 92 odsto njenih osiguranog duga i da će optimizovati svoj portfelj kancelarijskog prostora, prema saopštenju. U prijavi za bankrot, prema poglavlju 11, podnetoj 6. novembra u Nju Džerziju, navodi se da imovina Weworka vredi 15 milijardi dolara.
Bankrot WeWorka označava kraj za kompaniju koja je nekada bila najveći zakupac kancelarijskog prostora na Menhetnu. Njegov iznenadni uspon i strm pad privukli su pažnju Wall Streeta i Silicijumske doline.
Razlozi za propast firme verovatno su počeli 2019. godine. U roku od nekoliko meseci, kompanija je prešla iz planiranja javne ponude akcija u otpuštanje hiljada radnika i obezbeđivanje višemilijardskog spasavanja.
Promene izazvane pandemijom
I druge kompanije za deljenje kancelarijskog prostora su se suočile sa problemima nakon što je pandemija promenila način rada. Knotel i podružnice kompanije IWG podnele su zahtev za bankrot 2021. tj. 2020. godine.
Iako je WeWork postigao obiman dogovor o restrukturiranju duga početkom 2023. godine, brzo se ponovo našao u nevolji. U avgustu je izjavio da postoji "značajna sumnja" u njegovu sposobnost da nastavi da radi. Nedeljama kasnije, saopštio je da će ponovo pregovarati sa gotovo svim zakupcima i povući se iz "neuspešnih" lokacija.
Bankrot je često jedina opcija za kompanije koje se bore sa skupim zakupima, jer američki zakon omogućava nesolventnim firmama da se oslobode tereta neprijatnih ugovora koje je teško otkazati na drugi način.
Imovina WeWorka prostirala se na 777 lokacija u 39 zemalja do 30. juna, a popunjenost je bila blizu nivoa iz 2019. godine. Međutim, preduzeće i dalje nije profitabilno.
Manje zakupa
"WeWork traži mogućnost da odbaci zakup određenih lokacija, koje su uglavnom van funkcije i svi zainteresovani članovi su unapred obavešteni", navodi se u saopštenju.
WeWork je najavio nameru da pokrene postupak priznanja u Kanadi, iako njegove lokacije drugde nisu deo procesa bankrota. Franšize širom sveta takođe nisu pogođene, i kompanija je saopštila da će nastaviti da pruža usluge postojećim članovima, dobavljačima, partnerima i drugim zainteresovanim stranama kao deo redovnog poslovanja.
WeWork nikada nije bio uobičajen biznis - tokom značajnog dela svog postojanja, poslovao je sa misijom da "uzdigne svest sveta". Duhovna etika koju su osnivač Adam Neumann i njegova supruga, izvršna direktorka i suosnivač Rebekah Neumann, negovali, ponekad je činila da preduzeće više liči na religiju nego na startap.
Kompanija je na kraju postala javna 2021. godine putem kombinacije sa specijalizovanom kompanijom za akvizicije sa posebnim ciljem, dve godine nakon prvobitno planirane javne ponude akcija.
Međutim, to nije sprečilo WeWork da i dalje gubi novac. Konačni pokušaj preokreta u martu je rezultirao vanparničnim restrukturiranjem koje je smanjilo oko 1,5 milijardi dolara duga i produžilo druge dospele obaveze.
(Dodato više detalja o sporazumu o restrukturiranju, i detaljima o prethodnim dešavanjima kroz ceo tekst.)