U velikom požaru koji je buknuo noćas na deponiji uskladištene plastike osiječke firme Drava International, prema prvim informacijama, nema povređenih, gasi ga veliki broj vatrogasaca, objekat je zatvoren, a radnici su evakuisani, izvestila je u sredu Služba civilne zaštite Osijeka.
Načelnik Civilne zaštite, osiječki zamenik gradonačelnika Dragan Vulin izjavio je novinarima na mestu događaja da je požar, koji je planuo iza ponoći, kada je reč o osiječkom području do sada nezapamćenih razmera.
Vatrom je zahvaćena uskladištena plastika na više hiljada kvadratnih metara, požar još nije pod kontrolom, a jutros se proširio i do proizvodnog objekta kompanije.
Ističe da požar još nije pod kontrolom, ali s obzirom na sve angažovane vatrogasne snage, veruje da će vrlo brzo biti lokalizovan. Zasad nema povređenih, bilo je nekoliko manjih intervencija Hitne pomoći prema vatrogascima, koji su bili izloženi izuzetno visokoj temperaturi, rekao je zamenik gradonačelnika Vulin.
Ceo objekat je zatvoren, a svi zaposleni su evakuisani. U samom pogonu bilo je raznih uskladištenih gasova i zapaljivih tečnosti, koji se koriste u procesu proizvodnje i prerade plastike, pa smo od samog početka gašenja imali izazov kako to da izmestimo, i to je premešteno na siguran deo, koji nije zahvaćen požarom, istakao je Vulin.
Napominje da tačan uzrok požara još nije poznat, i utvrdiće se uviđajem, a vatra je buknula dalje od proizvodnog pogona, na spoljnom odlagalištu plastike.
Svesni smo da bi gašenje, s obzirom na veličinu požara, moglo potrajati i nekoliko dana, kazao je Dragan Vulin.
Prihodi leteli u nebo, sada ih guta požar
Drava International posluje od 2006. godine, a njeno postrojenje u Bijestu udaljeno je od centra grada Osijeka 2,8 kilometra vazdušne linije. Pogon zauzima površinu od 36.500 kvadratnih metara (postrojenja za obradu otpada) i 40.000 kvadratnih metara koje čine saobraćajne, manipulativne površine i skladišni prostori, piše na internet stranici Ministarstva privrede Hrvatske.
Vlasnici kompanije su Marko Bede, Snježana Alerić i Zvonko Bede, prema Fininim podacima. Zapošljavaju 488 radnika, a isplaćuju prosečnu platu od 788 evra.
Firma se primarno bavi recikliranjem, odnosno reciklažom otpadne folije, kao i otpadne PE (polietilen) folije i otpadne PET (polietilen-tereftalat) ambalaže. Proces recikliranja potpuno je zaokružen u smislu da se otpadna ambalaža sortira, reciklira pri čemu se dobija granulirani materijali, koji se u daljem postupku proizvodnje pretvara u nove gotove proizvode u zavisnosti od potreba tržišta.
Otpad koji nastaje u postupku recikliranja koristi se kao sirovina za proizvodnju sintetičkog dizela postupkom katalitičke depolimerizacije. Dobijeni dizel zadovoljava sve karakteristike evrodizela na benzinskim pumpama, bez sumpora i drugih štetnih primesa, a ima i nešto veću oktansku vrednost od uobičajenog dizela, navodi se u stručnom predlogu Zahteva za ishođenje dozvole o zaštiti životne sredine iz maja 2014. godine.
Prihodi su im u 2022. naspram 2018. porasli za 66 odsto i iznose 56 miliona evra. Dobit im je čak 21 put veća nego što je bila u 2018. godini, sa 300.000 evra skočili su na 6,3 miliona u svega pet godina. Rasla im je i EBITDA, u pet godina skočila je za 60 odsto.