Mađarski OTP fond menadžment zajedno sa OTP bankom Srbija završio je akviziciju Ilirike DZU – Ilirikine podružnice u Srbiji za upravljanje investicionim fondovima grupe. Predsednik uprave Ilirike Igor Štemberger rekao je za Bloomberg Adriju da glavni deo poslovanja u Srbiji, odnosno brokerski deo ostaje u njegovim rukama. Kupoprodajnu cenu za DZU ne saopštava.
"Nismo napredovali sa DZU kako sam očekivao. Verovatno sam pogrešio. Mislim da je upravljanje imovinom u Srbiji pogodno posebno za one koji imaju veoma dobru distribuciju, odnosno banke", smatra Štemberger, koji je prodao kompaniju mađarskoj grupaciji.
Kaže da je kada je osnivao društvo za upravljanje (DZU) u Srbiji očekivao sličan razvoj događaja kakav je doživeo u Sloveniji. Međutim, tamo nema mnogo srednje klase, drugačije su navike štednje. Zajednički fondovi su, s druge strane, pogodni uglavnom za male investitore. Bili bi nam potrebni stalni prilivi. Bila je to pogrešna odluka, drugačije je bankama, jer mogu da budu prisutni i sa drugim proizvodima, siguran je on.
Slično iskustvo imao je i u Severnoj Makedoniji, gde je pre tri godine prodao kompaniju za upravljanje imovinom Generaliju. Ostaje prisutan tamo kao berzanski posrednik.
Štemberger kaže da je cela priča sa dezinvestiranjem u sektoru upravljanja imovinom počela, prema njegovom mišljenju, nezakonitom odlukom Finansijske uprave (Furs), koja je 2016. godine odredila dodatni porez od 2,7 miliona evra. Tada je Ilirika prenela upravljanje zajedničkim fondovima na KD Sklade, danas Generali Investments.
Zadovoljniji je poslovanjem brokerske kuće. "Nije loše, čak i s obzirom na ulogu koju igramo u Sloveniji. Ni banaka više nema mnogo", smatra on. Traži i nove mogućnosti za rast i širenje, ali kaže da će sve zavisiti od delatnosti, cene, lokacije. "Sve ovo pratim i nastaviću ako bude nešto prikladno i ostvarivo."
Poslovni rezultati potvrđuju da poslovanje DZU u Srbiji nije bilo isplativo. Ilirika DZU Beograd je prošle godine imala 9,32 miliona dinara (79.622 evra) prihoda, dok je neto gubitak iznosio 24,6 miliona dinara (131.783 evra). Rezultati su bili nešto bolji nego 2021. godine, ali daleko od profitabilnosti. Za poslednje tri godine, za koje su podaci dostupni na companivall.rs, kompanija je imala gubitak.
Godina 2022. bila je izazovna i za investitore. "Ako smo 2021. godine bili svedoci otvaranja i oporavka privreda nakon pandemije, prošla godina će verovatno ostati upamćena po početku rusko-ukrajinskog rata", navodi kompanija Ilirika u godišnjem izveštaju.
Uprkos izazovnim uslovima na finansijskim tržištima, poslovanje brokerske kuće Ilirika u 2022. godini bilo je umereno uspešno, ocenjuje menadžment. U 2022. godini ostvarili su neto dobit od 348 hiljada evra, što je 65 odsto manje nego 2021. Neto prihod od prodaje pao je za 7,3 odsto, na 3,96 miliona evra.
OTP vidi potencijal neiskorišćenog tržišta
OTP je saopštio da je akvizicija deo "ambicioznih planova OTP grupe na tržištu investicionih fondova u Srbiji", koje opisuje kao finansijski segment sa trenutno niskom penetracijom proizvoda, ali značajnim potencijalom za rast. Ilirika DZU, dodaju, u budućem poslovanju biće preimenovana u OTP Invest.
"Ovom transakcijom postali smo aktivni učesnik na lokalnom tržištu kapitala", rekao je Atila Banfi, predsednik odbora Uprave OTP fonda. On je podsetio da se prema lokalnim propisima investicioni fondovi mogu ponuditi klijentima samo ako društvo za upravljanje posluje u Srbiji. "Želeli smo da ispunimo ovaj uslov, jer do sada investicioni fondovi nisu bili deo ponude proizvoda privatnog bankarstva OTP banke Srbija.
Zamenik generalnog direktora OTP fond menadžmenta Tibor Tarnerrekao rekao je da se tržište investicionih fondova u Srbiji postepeno širi - obim imovine pod upravljanjem je 630 miliona evra, dok je pre tri godine taj iznos bio upola manji.