UniCredit SpA razmatra da proda rusku produžnicu kroz plan koji bi omogućio banci da je otkupi ako se geopolitička situacija stabilizuje, kažu izvori upoznati sa temom.
Italijanski zajmodavac, drugi po veličini, razmatra nekoliko mogućih aranžmana, među kojima bi mu jedan dao mogućnost da otkupi jedinice u zavisnosti od tržišnih i političkih uslova, rekli su izvori koji su tražili da ostanu anonimni.
UniCredit bi pretrpeo štetu od oko 1,85 milijardi evra (1,9 milijardi dolara) za rusku jedinicu, a glavni izvršni direktor Andrea Orcel traži dogovor koji bi ograničio svaki dalji gubitak koji god bio ishod rata u Ukrajini. Orcelov sporiji pristup je u suprotnosti sa Societe Generale SA, koji je izgubio oko tri milijarde evra kada je pristao da proda posao u Rusiji ranije ove godine.
Akcije UniCredita porasle su za 0,3 odsto u 11.30 časova u Milanu i tako izbrisale ranije gubitke.
UniCredit u Rusiji opslužuje oko 1.500 korporativnih klijenata sa preko 4.000 zaposlenih, i privukao je interesovanje nesankcionisanih ruskih finansijskih institucija i firmi zainteresovanih za dobijanje bankarske dozvole u zemlji, kažu izvori.
Zainteresovane strane iz zemalja kao što su Kina, Turska i Indija, koje žele da zamene aktivnosti zapadnih firmi u Rusiji, takođe su izrazile interesovanje, kažu sagovornici. Rana faza pregovora sa potencijalnim kupcima je u toku, izvestio je Bloomberg u maju.
Portparol UniCredita je odbio da komentariše.
Moralna dilema
UniCredit, austrijska Raiffeisen Bank International AG i Societe Generale bili su najveći zapadnoevropski zajmodavci u Rusiji uoči invazije na Ukrajinu. Societe Generale je pristao da proda jedinicu PJSC Rosbank investicionoj firmi najbogatijeg čoveka Rusije Vladimira Potanina. Raiffeisen je saopštio da razmatra prodaju, kao i alternative koje bi mogle da dovedu do toga da zadrži vlasništvo.
Otkako je ruski predsednik Vladimir Putin naredio invaziju na Ukrajinu u februaru, zapadna preduzeća koja posluju u Rusiji suočena su sa složenom situacijom sankcija i reputacijskim rizikom od nastavka poslovanja. Bivši predsednik UBS Group AG Axel Weber rekao je ranije ove godine da ne vidi budućnost za međunarodne banke u Rusiji, čak i ako usledi prekid vatre, jer je Putin od ove nacije napravio međunarodnog izgnanika.
Orcel pokazuje više optimizma da će Rusija na kraju ponovo ući na svetsko tržište. U računicu je uključena i činjenica da podružnica dobro posluje, dobija transfere i poslovne tokove jer se drugi veliki kreditori, uključujući Sberbanku, VTB banku i Alfa banku, suočavaju sa međunarodnim sankcijama, rekli su neki sagovornici.
"Otpisivanje i poklanjanje nije u skladu sa sankcijama i, po našem mišljenju, nije moralno ispravno", rekao je Orcel prošlog meseca.