Britanski proizvođač održive ambalaže DS Smith zaključio je ugovor o preuzimanju valjevske firme za proizvodnju ambalaže visokog kvaliteta Bosis, čija je prodaja u proteklom periodu rasla iz godine u godinu. Vrednost investicije nije objavljena u saopštenju kompanije od utorka.
DS Smith već posluje u našoj zemlji (u Beogradu i Kruševcu), ali i u većini okolnih zemalja, pa iz kompanije poručuju da ovo preuzimanje dopunjuje postojeće poslovne aktivnosti u vezi sa ambalažom u istočnoj Evropi i podržaće rast u regionu.
Sa sedištem u Londonu i članstvom u berzanskom indeksu FTSE 100, prisutni su u 34 zemlje i zapošljavaju oko 30.000 ljudi. Njihova istorija seže do preduzeća za pravljenje kutija koje je četrdesetih godina prošlog veka pokrenula porodica Smith.
Opširnije
TOP 10: Kompanije koje se bave proizvodnjom plastične ambalaže u Srbiji
Kojih 10 kompanija u oblasti proizvodnje plastike ima najveći prihod?
23.09.2022
Posle pola veka, Irci 'Kartonki' menjaju sistem prerade otpadnih voda
Beograd će u septembru dobiti prvo industrijsko postrojenje za biološko prečišćavanje otpadnih voda.
14.07.2023
Jedna firma jača od svih ostalih u tretmanu neopasnog otpada u Srbiji
Ukupno 121 firma se u Srbiji bavi tretmanom i odlaganjem otpada, ali i dalje je većina otpada koja se u Srbiji proizvede neiskorišćena kao sirovina.
25.11.2022
Sistem reciklaže u Srbiji ne odgovara ni građanima ni reciklerima
U Srbiji je generisano 2,92 miliona tona komunalnog otpada 2020. godine, a stepen reciklaže iznosio je 15,7 odsto.
03.11.2022
Sa fokusom na klijente robe široke potrošnje, Bosis je, ocenjuju oni, "posebno pogodan da dopuni strategiju društva DS Smith u regionu, koja je usmerena na veće mogućnosti rasta i marže kroz svoju ponudu održive ambalaže klijentima".
Očekuje se da će preuzimanje biti završeno u drugoj polovini poslovne godine DS Smitha, koja se završava 30. aprila.
"Primećujemo značajan rast potražnje za održivom ambalažom i zamenom plastike u istočnoj Evropi, posebno u Srbiji", rekao je izvršni direktor DS Smitha Miles Roberts.
Kada su u pitanju šire tendencije u ovoj grani industrije, valja napomenuti da je nedavno kod nas pokrenuta Alijansa za cirkularna pakovanja, koja okuplja vodeće kompanije u sektoru ambalažnih pakovanja i koje pokrivaju oko 65 odsto tog tržišta u našoj zemlji. Njihovi ciljevi se odnose na efikasne modele prikupljanja iskorišćene ambalaže, uz aktivno zalaganje za stvaranje sveobuhvatnog depozitnog sistema. DS Smith i Bosis nisu navedeni kao njihovi članovi kada je Alijansa predstavljena u junu.
Prema rečima generalnog direktora DS Smitha za region istočne Evrope Reiniera Schlatmanna, ova nova investicija će proširiti njihov portfelj naprednom tehnologijom i mogućnostima da bolje pružalju podršku svojim klijentima "u postizanju njihovih ambicioznih ciljeva zaštite životne sredine" i ponude inovativna rešenja za zamenu plastike.
Po okončanju preuzimanja Bosisa, ukupne aktivnosti britanskog proizvođača u domenu ambalaže u istočnoj Evropi će se sastojati od 29 fabrika i dodatnih objekata, zapošljavajući više od 7.000 ljudi u regionu, naveli su u saopštenju.
Bosis je, podsetili su, osnovan kao porodična firma 1982. godine i zapošljava 140 radnika koji su angažovani na jednoj lokaciji u Valjevu.
"Nakon 41 godine uspešnog, odgovornog i održivog poslovanja, tokom kojih je Bosis doo od male porodične radionice za sito-štampu porastao u regionalno prepoznatog učesnika u proizvodnji štampane i kaširane kartonske ambalaže i blister kartona, došao je trenutak za sledeću u nizu transformacija Bosis doo", poručio je vlasnik i osnivač Bosisa Bogoljub Pantelić.
Domaća kompanija rasla je proteklih godina, pri čemu je u 2020. zabeležen skok u prodaji od 6,3 odsto, potom je u 2021. taj rast iznosio 32,3 procenta, a u 2022. bio je 33 odsto, pokazuju podaci iz njihovih finansijskih izveštaja.
Prema oceni analitičkog tima Bloomberg Adrije, profitabilnost valjevske firme pokazala se kao jako stabilna i rastuća, pri čemu je njena zaduženost niska.