Apple Inc. traži od dobavljača da proizvedu oko 85 miliona telefona iPhone 15 ove godine, što je manje-više u skladu sa prethodnom godinom, navode osobe upućene u situaciju.
Kompanija sa sedištem u Kaliforniji planira da održi isporuke stabilnim, uprkos nestabilnoj svetskoj ekonomiji i projektovanom padu celokupnog tržišta pametnih telefona. Vrlo je moguće da će zarada kompanije biti povećana, uzimajući u obzir da Apple planira da podigne cene Pro modela, navode izvori, koji su tražili da ostanu neimenovani jer kompanija nije javno saopštila ove ciljeve.
Bogatstvo, Applea, najvrednije kompanije na svetu, ostavlja traga u globalnoj ekonomiji, podstičući poslovanje za hiljade dobavljača i zapošljavanje miliona ljudi od Sjedinjenih Američkih Država, preko Kine i Vijetnama, do Indije. Akcije tehnološkog giganta ove godine su porasle 50 odsto, čime je njegova tržišna kapitalizacija dostigla vrednost od tri biliona dolara.
Opširnije
Apple prekršio ključne patente za mobilnu tehnologiju, presudio sud UK
Kompanija Apple Inc. povredila je patente bitne za komunikacionu tehnologiju koja se koristi u iPhone uređajima.
04.07.2023
Apple smanjio projekcije proizvodnje VP naočara
Projekcija smanjena sa milion na 400.000 komada, a dobavljači iz Kine spominju i brojeve koji su trostruko manji.
03.07.2023
Apple može da raste još 30 odsto na berzi
Posle Citijeve preporuke, 68 odsto firmi praćenih od strane Bloomberga preporučuje kupovinu akcija Applea.
30.06.2023
Sud: Apple protivzakonito ispitivao zaposlene o sindikalizmu
Apple prekršio prava zaposlenih u svojoj prodavnici u Njujorku.
21.06.2023
Apple i njegovi konkurenti spremaju se za oštre padove potražnje za elektronikom, od pametnih telefona do kompjutera, uzimajući u obzir da i korporacije i potrošači izbegavaju kupovinu zbog rasta cena i ekonomske nesigurnosti. U SAD se očekuje da će Federalne rezerve ove nedelje ponovo podići kamatnu stopu kako bi se izborile s inflacijom, dok je Kina, druga najveća svetska ekonomija, izgubila polet u drugom kvartalu.
Zbog uticaja kompanije, pomno se prati Appleov raspored proizvodnje. Od Samsung Electronics Co. do Taiwan Semiconductor Manufacturing Co. i Foxconn Technology Group, rast poslovanja i marži nekih od najvećih kompanija zavise od poslovanja iPhone telefonima. Apple je 2018. objavio da će prestati da objavljuje brojke o isporukama, što je bio deo promene fokusa ulagača na predvidivije delove poslovanja, kao što je App Store.
Ove godine, kompanija je smanjila prognozu za nove telefone za oko dva miliona zbog problema u proizvodnji CMOS senzora za slike, ali je pad nadoknađen dodatnim narudžbinama za skuplje Pro modele, navode izvori.
Takođe, došlo je do manjeg zastoja u proizvodnji novih iPhone ekrana, ali problemi bi trebalo da budu rešeni za nedelju ili dve, te da neće značajno uticati na ukupnu proizvodnju, kaže jedan od izvora. O problemima sa proizvodnjom ekrana ranije je izveštavao "The Information".
Predstavnik Applea nije odgovorio na zahtev za komentar poslat imejlom. DigiTimes je ranije objavio da bi prva isporuka novih iPhonea mogla biti između 83 i 85 miliona telefona.
Prognoze kompanije o isporukama sa 85 miliona telefona ove godine nešto su niže od prvobitnog cilja isporuke od 90 miliona, koji je Apple zacrtao u prethodne dve godine. Međutim američka kompanija nije uspela da postigne te ciljeve zbog nedostatka čipova 2021, a zatim produžene kontrole kovida u Kini 2022. godine, što je poremetilo proizvodnju.
Appleovo relativno stabilno bogatstvo predstavlja kontrast u odnosu na borbu koju kompanija vodi sa nekoliko konkurentskih firmi, koje prave uređaje sa Android operativnim sistemom.
Prodaja telefona pala je osmi kvartal zaredom, uključujući i pad od osam odsto u junskom kvartalu. navodi Counterpoint Research. Kineski brendovi telefona sa Android operativnim sistemom Vivo i Xiaomi zabeležili su pad prodaje veći od 10 odsto.
Counterpoint procenjuje da je Appleova prodaja pala za dva odsto u poslednjem kvartalu, ali je njegov tržišni udeo porastao na 17 odsto zbog kontinuiranog rasta potražnje za telefonima koji se prodaju po ceni od 600 dolara ili više.
"Apple je na ovom talasu 'premijumizacije', dostigavši rekordni udeo na više novih tržišta koja se obično ne smatraju njegovim ključnim tržištima", napisali su analitičari Counterpointa u izveštaju. "Odličan primer je Indija, gde je porasla za 50 odsto na godišnjem nivou u drugom kvartalu 2023."
- U pisanju teksta pomogao Mark Gurman.
(Tekst ažuriran podacima o ekonomskom kontekstu u četvrtom paragrafu.)