Rusija je preuzela kontrolu nad lokalnim odeljenjima kompanija Danone SA iz Francuske i Carlsberg A/S iz Danske, putem dekreta koji je usmeren ka kompanijama iz "neprijateljskih" zemalja.
Deonice Carlsbergovog Baltika Brewing Co. i Danone Russia JSC biće prebačene na privremeno upravljanje Federalnoj agenciji za upravljanje državnom imovinom Rusije, prema dekretu koji je potpisao predsednik Vladimir Putin.
Proizvođač jogurta i pivara su pokušavali da napuste Rusiju. Ova zaplena je upozorenje drugima poput kompanije Coca-Cola, koja je u martu izjavila da je prekinula poslovanje u Rusiji, ali je ponovo pokrenula prodaju gaziranih pića pod lokalnim brendom, prema analitičaru iz Goodbodyja.
Opširnije
Putin poručio bloku koji predvodi Kina da ga Rusi podržavaju nakon pobune
Predsednik Vladimir Putin je poručio bezbednosnoj organizaciji da su Rusi ujedinjeni iza njegovog vođstva.
04.07.2023
Zapadnim kompanijama sve skuplje da napuste Rusiju
Prošla je skoro godina otkako je Rusija napala Ukrajinu, a kupci u Moskvi još uvek mogu da dobiju Activia jogurt, Oral-B četkicu za zube ili L'Oreal serum za lice.
18.02.2023
EU: Uticaj sankcija Rusiji će rasti godinama
Uticaj sankcija Evropske unije protiv Rusije zbog invazije na Ukrajinu s vremenom će se povećavati.
07.07.2023
Kina u Rusiju izvozi više vozila nego u bilo koju drugu državu
Kineski izvoz vozila u Rusiju u prvih pet meseci 2023. znatno je veći u odnosu na ostale zemlje.
11.07.2023
Akcije i kompanija Danone i Carlsbergasu pale za više od jedan odsto na početku trgovanja u ponedeljak, ali su zatim delimično povratili pad. Trgovci na berzi su već ranije u velikoj meri uračunali smanjenje vrednosti zbog ruskog ograničenja kome mogu da prodaju, doprinosima koje bi trebalo da uplate u državnu kasu i zabrani iznošenja novca iz zemlje.
Odluka neće uticati na finansijske smernice kompanije Danone, a kompanija preduzima korake da zaštiti prava svojih akcionara u Rusiji, izjavila je ova pariska prehrambena kompanija. Carlsberg je nazvao odluku "neočekivanom" i naznačio da procenjuje pravne i operativne posledice, kao i eventualne finansijske posledice.
Putin je u aprilu potpisao dekret koji omogućava "privremenu" državnu kontrolu nad imovinom kompanija ili pojedinaca iz "neprijateljskih" država - među kojima su SAD i njihovi saveznici - kao odgovor na slične poteze ili pretnje takvih zemalja.
Ovo je drugi put da je Kremlj upotrebio dekret za zaplenu imovine. Prethodno je Rusija preuzela kontrolu nad javnim preduzećima u vlasništvu finske kompanije Fortum Oyj i nemačke kompanije Uniper SE.
Kompanije poput Nestle SA i Mondeleza, koje imaju fabrike i ogromne operacije u Rusiji, balansiraju između održavanja proizvodnje i zadovoljavanja ruske vlade, dok umiruju zapadne učesnike tako što tvrde da prodaju samo "neophodne" proizvode. Oštro smanjenje lokalnih operacija ili broja zaposlenih takođe bi moglo izazvati reakciju Kremlja.
Danone, koji proizvodi jogurt i dečju hranu, planirao je da proda većinu svog poslovanja u Rusiji, ali je nameravao da zadrži 25 odsto akcija i da ostane u odboru direktora. Iz kompanije su očekivali da bi prodaja mogla rezultirati otpisom do jedne milijarde evra (1,1 milijarde dolara).
Carlsberg je u junu pronašao kupca za Baltiku, rekla je tada ruska jedinica tog koncerna. "Nakon predsedničkog dekreta, izgledi za ovaj prodajni proces su sada veoma nesigurni", izjavio je Carlsberg u saopštenju u nedelju.
"Carlsberg može biti primoran da potpuno otpiše vrednost u vezi sa predstojećim rezultatima", rekao je Mads Lindegaard Rosendal, kreditni analitičar u Danske Bank A/S-u, u jednoj belešci. "Ipak, ne smatramo to velikim udarcem za kreditnu situaciju, jer su investitori već verovatno uzeli u obzir aktivnosti u Rusiji."
(Ažurirano komentarima kompanije Danone i Carlsberg, počevši od četvrtog pasusa.)
- U pisanju pomogli Dasha Afanasieva, Christian Wienberg i Lisa Pham.