Potpredsednik grupe za finansije, nabavku i investicije Atlantic Grupe Zoran Stanković smatra da je promašeno gledati na akviziciju te kompanije u Srbiji samo kroz prizmu multiplikatora na EBITDA. Ističe da Strauss Adriatic u Srbiji ima novu fabriku čiji kapaciteti mogu dodatno da se prošire, što ih stavlja u dobru poziciju za rast.
Stanković je na konferenciji Bloomberg Adrije "Merge, Invest, Develop - 10 godina članstva Hrvatske u EU" tako uvodno prokomentarisao nedavnu akviziciju srpskog Strauss Adriatica. Očekivalo se da će se Atlantic odlučiti na akviziciju čija bi se vrednost transakcije kretala u rasponu od osam do 12 puta EBITDA, a na kraju se taj koeficijent kretao oko iznosa od 40.
Na pitanje sumnja li da će dobiti dozvolu regulatora zbog eventualne prevelike koncentracije, odgovara da veruje da oko toga neće biti problema jer je tržište kafe u Srbiji dosta široko i ima kategorija u kojima ne drže veliki udeo.
Opširnije
Šta se krije iza iznenađujuće visoke ponude Atlantica za Strauss Adriatic
Atlantic grupa ponudila je za srpski Strauss Adriatic iznenađujuće visoki iznos, smatra analitičar Bloomberg Adrije.
24.05.2023
Akcije Atlantica bez reakcije na najavljeno preuzimanje
Trgovanje na Zagrebačkoj berzi u utorak je proteklo bez previše uzbuđenja, čak i uz najavu Atlantic grupe o dogovorenom preuzimanju srpske kompanije.
23.05.2023
Grand kafa kupuje Doncafe, a već su pod lupom Komisije
Komisija je 14. septembra 2021. godine objavila da je počela postupak da utvrdi da li je bilo dogovaranja oko cena proizvoda od 2015. godine do 2020. godine, koji do sada nije završen.
23.05.2023
Cene kafe enormno rasle u Srbiji, tek ove godine usporile
U februaru i martu, kada je ukupna inflacija dostizala rekordne nivoe, cene u sektoru kafe, čaja i kakaoa rasle su sporije od ukupne inflacije.
23.05.2023
Atlantic grupa za 40,5 miliona evra kupuje vlasnika Doncafea
Zaključenje transakcije još mora da odobri Komisija za zaštitu konkurencije u Srbiji.
23.05.2023
Prisetio se i akvizicije Droge Kolinske, teške više od 350 miliona evra koja ga je zabrinula jer je Atlantic tada bio visokozadužena kompanija, nakon toga su 12 godina čekali, čak i deinvestirali, kako bi se doveli u dobru poziciju za dalji razvoj.
Na završnom panelu konferencije "Rast kompanija kroz akvizicije i investicije – kupiti kompaniju ili krenuti sam" u Zagrebu učestvovali su i ministarka poljoprivrede Marija Vučković, predsednik uprave Hrvatske pošte Ivan Čulo, glavni izvršni direktor Aircasha Hrvoje Ćosić i Vladimir Kosanović, direktor GlobalLogica Croatia.
CEO Aircasha Ćosić naglašava da mogu konkurisati Revolutu i da su prvo hteli da postanu lideri na domaćem tržištu, pa da se tek onda šire van zemlje.
"Posložili smo puno malih delova u jedan funkcionalan proizvod. Nikad nismo zadovoljni do kraja i imamo jasan plan razvoja novih usluga za EU i strana tržišta. Fokus nam je u dva smera: primarni je stvaranje jake korporativne organizacije, a drugi da anticipiramo tržišne potrebe u području fintek i izbacujemo aktuelne proizvode", istakao je, dodavši kako još uvek ne razmišljaju o IPO jer pre toga žele dodatno da rastu na stranim tržištima.
Opširnije sa konferencije možete pročitati OVDE.