Na odluku Vrhovnog suda SAD da poništi ustavno pravo na abortus u petak su reagovale banka JPMorgan, produkcijska kuća Disney te tehnološke kompanije Meta i Microsoft, obećavši da će svojim zaposlenima pokriti troškove putovanja u savezne države gde će abortus bili dozvoljen.
Odluka Vrhovnog suda SAD da na federalnom nivou poništi ustavno pravo na abortus koje se temeljilo na presudi "Roe vs Wade" iz 1973. godine izazvala je zgražavanje svetske javnosti.
Američki predsednik Joe Biden u svom obraćanju iz Bele kuće nije krio nezadovoljstvo odlukom koja "državu unazađuje i vraća 150 godina u prošlost". Izjavio je da je tužan dan za sud i za državu, ali i iskazao svoju nemoć da nekom uredbom legalizuje abortus. Za to će morati da se pobrinu glasači koji moraju birati kongresmene koji će zagovarati reproduktivna prava.
Javili su se i državnici poput bivšeg američkog predsednika Baracka Obame, kanadskog premijera Justina Trudeaua i francuskog predsednika Emmanuela Macrona koji su kritikovali "udar na slobodu i reproduktivna prava žena". Očekivano, Vatikan pozdravlja odluku, baš kao i bivši američki predsednik Donald Trump.
Nije trebalo dugo čekati da reaguju i kompanije, tako su najveća američka banka JPMorgan i produkcijska kuća Disney objavile da će svojim zaposlenima finansirati putovanje u savezne države gde će abortus biti legalan.
"Brinućemo se za zdravlje i dobrobit naših zaposlenih i osiguraćemo im pristup svim zdravstvenim beneficijama", rekla je u svom javnom obraćanju predstavnica za medije JPMorgana.
Oglasio se i predstavnik za medije Walt Disneyja koji je istakao da u toj kompaniji shvataju kako će se ta presuda odraziti na zaposlene te obećao da će se pobrinuti za njihovu zdravstvenu zaštitu, što uključuje planiranje porodice i reproduktivno zdravlje.
Meta Platforms, krovna kompanija u okviru koje posluju Facebook i Instagram, obvezala se za svoje zaposlene učiniti to isto. Predstavnik Mete rekao je i da trenutno procenjuju kako to učiniti s obzirom na "pravnu složenost" situacije.
Da će postupiti isto, najavio je pre nekoliko nedelja i tehnološki div Microsoft.
Neizvesno je hoće li tako reagovati i drugi poslodavci. U istraživanju konsultantske kuće Gartner sprovedenom krajem maja, gde su upitani hoće li usvojiti neke nove politike poslovanja ako Vrhovni sud poništi ustavno pravo na abortus, 60 odsto direktora ljudskih resursa izjasnilo da neće ništa menjati u svom radu. Manje od 10 odsto ih je odgovorilo da će pokriti deo ili sve troškove za putovanje svojih zaposlenih u klinike za abortus ili da će im platiti da se podvrgnu tom postupku.
Da je takvo obećanje mač sa dve oštrice za kompanije, osetili su već u Citigroupu, čija je izvršna direktorka Jane Fraser još u martu najavila da će finansijski podržati svoje zaposlene da otputuju na abortus te tom inicijativom podstakla i druge kompanije poput Amazona, Applea, Match Groupa, Tesle i Yelpa da omoguće to svojim radnicama.
Na Citibank su se obrušili konzervativci, neki su pretili i tužbama, a republikanci iz Kongresa prozivali su američku vladu i zahtevali da raskine sve ugovore sa Citibankom, čijim kreditnim karticama zvaničnici plaćaju letove i druge stavke.
Načuvši da bi presuda Vrhovnog suda mogla ići u tom smeru, američki T-Mobile i Airbnb takođe su obećali da će snositi troškove putovanja za svoje zaposlene u svrhu dobijanja zdravstvene zaštite.
Može da se očekuje da će mnoge kompanije, strahujući od osuda javnosti, u tišini omogućiti svojim zaposlenima isto.