Kompanija Revlon Inc. podnela je zahtev za bankrot u skladu sa poglavljem 11 američkog zakona o bankrotu jer nije sposobna da servisira velike dugove usled prekida u lancu snabdevanja i velike inflacije.
Kozmetički gigant, koji je u vlasništvu milijardera Rona Perelmana, zatražio je sudsku zaštitu u južnom okrugu Njujorka i u dokumentaciji naveo da zaključno sa krajem aprila poseduje imovinu vrednu 2,3 milijarde dolara. Ta suma stoji naspram ukupnih dugova od 3,7 milijardi dolara, koji uključuju povlašćene menice sa kamatom od 6,25 odsto koje dospevaju 2024. godine, pokazuju sudski podnesci od 15. juna.
Podnesci prema poglavlju 11 omogućavaju kompaniji da nastavi sa radom dok pravi plan za otplatu potraživanja poverilaca. Bankrot predstavlja kraj burnog perioda za kompaniju, koja je patila tokom pandemije i koja je godinama svedok pada prodaje jer su se ukusi potrošača promenili i novi brendovi pojeli njen tržišni udeo.
Ova 90-godišnja kompanija počela je prvobitno da prodaje lakove za nokte u jeku Velike depresije, a kasnije je svojoj kolekciji dodala ruževe. Do 1955. godine, brend je već bio međunarodno poznat.
Perelmanova holding kompanija MacAndrews & Forbes Inc. preuzela je kontrolu nad Revlonom u žustrom preuzimanju 1985. godine, finansirajući kupovinu dugom visokog rizika koji je podigao Michael Milken. MacAndrews & Forbes je u jednom trenutku tužio Revlon zbog toga što je kompanija prihvatila nižu ponudu kompanije Forstmann Little & Co., što je dovelo do čuvene sudske odluke u Delaveru o obavezama članova odbora, koja se ponekad naziva i "Revlonovo pravilo".
Pored dolarske obveznice, Revlon ima 10 zajmova sa neotplaćenim iznosom od oko 2,6 milijardi dolara koji dospevaju u naredne tri godine, pokazuju podaci koje je prikupio Bloomberg. Dug je postao teret, posebno nakon što je kompanija prodala više od dve milijarde dolara u zajmovima i obveznicama da bi finansirala kupovinu Elizabeth Arden 2016. Revlon takođe poseduje brendove, poput Cutex i Almay, i posluje u više od 150 zemalja.
Poslednjih godina se teško nosio u takmičenju sa novijim brendovima koji se intenzivno oglašavaju na društvenim mrežama. Pandemija je donela još jedan udarac, a nedavno se kompanija borila da reši probleme u lancu snabdevanja i inflaciju koja je smanjila marže.
Revlon je za dlaku sprečio bankrot više puta do sada tako što je sklopio ugovore sa poveriocima kako bi redefinisao svoje obaveze van suda, ali tako i našao u zamci jedne od najozloglašenijih grešaka bankarske industrije kada je Citigroup Inc. – u nameri da obradi rutinsku isplatu kamate za kredit - umesto toga greškom isplatio nekim poveriocima Revlona skoro 900 miliona dolara.
(Dodati finansijski podaci u tekst)
--Pisanju pomogli Ameya Karve i Eduard Gismatullin.