Sa Revlonom, koji je prošle nedelje krenuo ka bankrotu, Justin Brain, agent prodaje osiguranja u Južnoj Floridi, video je retku priliku da "počini ubistvo". Brain (37) je kupio akcije vredne 40.000 dolara kozmetičkog giganta.
Razmišljao je o kompanijama poput Hertz Global Holdingsa, koja je podnela zahtev za bankrot 2020. godine, a zatim postala miljenik trgovaca na malo, ili GameStopa, lanca prodavnica video-igara koji je postao oličenje "meme-stock" manije.
"Mislio sam: nek ide život, možda ću ga pogoditi", rekao je Brain.
Onda je došao bankrot - vlasnik Ron Perelman se konačno okrenuo sudskoj zaštiti, a Revlon je naveo oko 3,5 milijardi dolara duga - i Brain se uspaničio, odbacivši svoj udeo uz gubitak od 8.000 dolara.
Međutim, u trenutku koji je zapanjio trgovce dugovima i podsetio na pomamu za „meme-stockovima“ na vrhuncu pandemije, Revlon je odskočio. Brain je želeo da se vrati i u utorak je uložio 31.000 dolara u ono što bi trebalo da budu gotovo bezvredne akcije. On je više nego udvostručio svoj novac za 24 sata.
Akcije Revlona su sada porasle za 596 odsto u proteklih šest trgovačkih dana, što je skok koji, prema mišljenju profesionalnih trgovaca, nema mnogo smisla, a takođe je neobično neskladan sa širim tržištem, gde se sve, od etabliranih kompanija do kriptovaluta, urušava usled zabrinutosti zbog inflacije i agresivnijih poteza Federalnih rezervi. U vreme kada lak novac i veliki dobici na akcijama blede iz sećanja, ovaj potez pokazuje kako su neki trgovci na malo, ohrabreni pisanjima na Redditu, još u stanju da pomeraju kretanja tržišta.
Hertzov presedan
"To je pomalo bizarno", rekao je analitičar Bloomberg Intelligenca Phil Brendel o Revlonovoj situaciji. Kompanija bi morala da bude prodata ili na drugi način procenjena na više od četiri milijarde dolara da bi akcionari videli oporavak, rekao je on u intervjuu. Svaki neočekivani prihod bi morao da vrati dugove Revlona, plus nagomilane kamate, kao i sve što kompanija pozajmi da finansira svoj bankrot, a da i ne govorimo o skupim savetnicima koji nadgledaju restrukturiranje.
Revlonove neosigurane obveznice se trguju po ceni od oko 12 centi za dolar. To znači da trgovci obveznicama ne očekuju da će dobiti veći deo svog novca nazad, iako su rangirani ispred vlasnika kapitala kompanije. Po svim pravilima matematike obveznica, kapital bi trebalo da bude u problemu.
Međutim, postoji prednost za ovu vrstu situacije.
Hertzov dug je potonuo nakon što je firma za iznajmljivanje automobila podnela zahtev za zaštitu iz poglavlja 11 američkog zakona o bankrotu, pri čemu je jedna obveznica pala na skoro 10 centi za dolar, na najniži nivo u maju 2020. U nedeljama i mesecima koji su usledili, trgovci na malo su doveli do porasta akcija Hertza, sa akcijama koje su porasle za više od 500 odsto u prvoj polovini 2021.
Hertz je pokušao da iskoristi taj neočekivani zamah izdavanjem više akcija, što je potez nezapamćen među savetnicima za nelikvidnost. Čak su dobili odobrenje od stečajnog sudije, iako su američki regulatori postavili pitanja o ispravnosti tog poteza, odbacivši plan.
Publika na Redditu koja je imala visoka očekivanja od Hertza na kraju je potvrdila svoje uverenje. Kreditori Hertza su otplaćeni u potpunosti, a akcionari su takođe dobili isplatu, nakon što je potražnja za korišćenim automobilima porasla pošto je nedostatak čipova preneo pritisak na proizvođače automobila i putnici su ponovo počeli da kreću na put. Na kraju procesa bankrota izbio je rat nadmetanja koji je povećao vrednost kompanije. Danas se akcijama trguje po 17,25 dolara.
Revlonova budućnost
Uprkos poklapanjima – obe kompanije su bila dobro poznati brendovi koji nisu imali sreće - bankroti Hertza i Revlona nisu naročito slični. Hertz je bila finansijski relativno zdrava kompanija koja je brzo izgubila novac zbog pandemije. Uspela je da unovči oskudne zalihe automobila i oživljavanje američke privrede u pravo vreme.
Revlon, naprotiv, godinama radi pod velikim teretom duga, pati od pada prodaje i bori se da ostane relevantan igrač, suočen sa rastućom onlajn konkurencijom. Kompanija je u više navrata sklapala dogovore sa zajmodavcima u pokušaju da ostane održiva i preduzimala je agresivan finansijski manevar koji bi mogao da učini njen bankrot žestokim.
Ipak, prema Brendelu, licitacijski rat za kompaniju nije nemoguć. Konkurenti u kozmetičkoj industriji mogu biti zainteresovani da kupe rivala, koji je imao dobre rezultate kada se stvar posmatra bez opterećujućih troškova kamata, rekao je on. Reliance Industries, koju kontroliše indijski milijarder Mukesh Ambani, navodno razmatra ponudu.
"To je veliki problem, ali zaista niko nije stavio ovu kompaniju na aukciju već 37 godina", rekao je on. "Videćete interesovanje za to."
Budući izgledi za kompaniju nisu jedini faktor, barem kratkoročno gledano.
Leonardo Espinoza, 18-godišnji student u Kaliforniji, uložio je oko 800 dolara u akcije Revlona i već je zaradio 1.200 dolara. Planira da se drži sve dok drugi trgovci podižu cenu.
"To je koordinirana stvar u kojoj se platforme društvenih medija združuju", rekao je on. "Postoji mnogo malih investitora, poput mene, koji su mladi i pokušavaju da traže rupu na tržištu. Ljudi zaista vide potencijal u ovome."
Da kontaktirate sa autorom ove priče:
Claire Ballentine u Njujorku na cballentine@bloomberg.net
Jeremy Hill u Njujorku na jhill273@bloomberg.net