Prihodi hrvatske Mplus Grupe lani su porasli 69 odsto, a EBITDA je bila za 32 odsto veća nego u 2021. godini. Osim što je izdao prvu ESG obveznicu u Hrvatskoj i sproveo rebranding, Mplus je krajem godine preuzeo Manpower u regionu i čeka potvrdu regulatora.
Prihodi Mplusa su lani dosegli 1,35 milijardi kuna (179 miliona evra), a EBITDA je iznosila 197 miliona kuna (26,1 milion evra). Prilagođena EBITDA porasla je još i više, za 38 odsto, i iznosila 220 miliona kuna (29,2 miliona evra).
Iz kompanije navode da su snažan rast Mplusa kao globalnog BPTO (Business Process and Technology Outsourcing – eksternalizacija poslovnih procesa i tehnologije) igrača podstakli "ambiciozna tržišna ekspanzija i ulaganja u najnovija tehnološka rešenja". Grupa je, naime, odlučila da generiše rast tržišnom konsolidacijom akviziranih kompanija. Ta strateška odluka donela je kompaniji organski rast prihoda od 20 odsto, odnosno oko 160 miliona kuna prihoda ostvareno je od akvizicija sprovedenih 2021. godine, dok su za preostali rast prihoda zaslužna preuzimanja sprovedena tokom prošle godine.
Opširnije
Startapovi postaju ulov
Ove godine očekuje se eksplozija u preuzimanju startapova.
20.02.2023
Srpske kompanije atraktivne investitorima uprkos krizi
Najviše aktivnosti biće u OIE, farmaciji, zdravstvu, onlajn prodaji i IT u 2023, kaže Damir Dimitrijević, senior menadžer u EY-u.
11.01.2023
Direktor Sone : Novelic će doneti 100 miliona dolara za šest godina
Trenutni plan uključuje razvoj uređaja i senzora unutar i izvan kabine vozila, kao i dalji rad na prijavljivanju i razvijanju patenata.
10.01.2023
Ko stoji iza indijske Sone, koja je preuzela srpski Novelic
Među najvećih deset akcionara u firmi Sona Comstar su neki od najvećih svetskih investitora, uključujući Blackstone, Goldman Sachs i Vanguard Group.
10.01.2023
"Uspeh poslovanja Mplusa u protekloj godini rezultat je niza ulaganja, koja uključuju proširenje i podizanje nivoa profesionalnosti našeg tima, uvođenje novih tehnologija i jačanje profitabilnosti naših nemačkih kompanija. U 2023. godini nastavljamo s sprovođenjem iste strategije, a vrlo smo usmereni na širenje tržišta, optimizovanje operacije i podizanje nivoa kvaliteta usluga. Naša predanost ulaganjima za budućnost potvrđena je i poslovnim rezultatom za prošlu godinu", rekao je Darko Horvat, predsednik uprave Mplusa.
Pre nekoliko dana, kompanija je objavila i da je otvorila novi kontaktni centar u Osijeku, svoju drugu takvu lokaciju u Hrvatskoj i 48. u svetu. Objavljeno je da će u tom centru otvoriti 200 novih radnih mesta.
Preuzimanje Manpowera u JI Evropi
Kompanija je krajem 2022. godine, saznaje se iz saopštenja, preuzela grupu kompanija koje u jugoistočnoj Evropi upravljaju američkim brendom Manpower. Tu transakciju tek treba da potvrdi regulator, ali Mplus je otkrio kako tim potezom želi da izgradi novu vertikalu u poslovanju posvećenu ljudskim resursima (HR).
HR vertikala obuhvatiće 15 kompanija u šest zemalja, a njihov krovni brend nosiće naziv "Workplace". Iz Mplusa ističu kako su te kompanije u 2021. godini ukupno ostvarile 90 miliona evra prihoda i kako očekuju da će prihodi njihove nove HR vertikale u iduće tri godine rasti zahvaljujući uvođenju novih tehnologija i tržišnoj konsolidaciji.
Prema finansijskom izveštaju za 2021. godinu, Manpower Hrvatska ostvarila je 6,13 miliona evra (46,15 miliona kuna) prihoda i 420 hiljada evra (3,14 miliona kuna) gubitka. Ta kompanija, koja se bavi privremenim zapošljavanjem, osnovana je 2008. godine u Zagrebu. Osnovao ju je Manpower Bulgaria. U oktobru 2020. godine kompanija je postala deo nove Manpower grupacije Jugoistočna Evropa, koja uključuje Hrvatsku, Sloveniju, Srbiju, Bosnu i Hercegovinu i Bugarsku, a direktor joj je Aleksandar Hangimana. Upravi kompanije u Hrvatskoj prošle se godine pridružila Zorica Brečić.
Analizirali smo poslovanje te kompanije u poslednjih pet godina. Prema podacima Fine, firma Manpower d.o.o. poslovala je uglavnom sa gubitkom, izuzev 2020. godine, kada je ostvarila 32 hiljade evra dobiti. Prihodi kompanije padaju, 2017. godine ostvarila je 9,85 miliona evra, a 2021. godinu zaključila je s 6,13 miliona evra.
Krajem prošle godine Manpowerovoj grupaciji Jugoistočna Evropa pridružila se Mađarska, u kojoj je, kako se saznaje iz saopštenja koje je klaster objavio u januaru, oko 50 stručnjaka za ljudske resurse.
"To je strateški potez da ojačamo svoju poziciju, prisutnost i poslovanje u centralnoj Evropi, a mađarsko tržište za to je ključno. To je ujedno i korak napred prema ostvarenju naše vizije da postanemo najveća kompanija za ljudske resurse i talente u regiji južne, istočne i centralne Evrope", objavio je u januaru tom prilikom Hangimana na svom LinkedIn profilu.
Ako regulator to odobri, to carstvo u kojem je oko 350 stručnjaka za ljudske resurse će sada nastaviti da gradi Mplus grupa, koja integriše industriju kontaktnih centara, informacionih tehnologija i usluga zapošljavanja i nudi rešenja u području korisničke podrške.
Zelena obveznica
Podsetimo, prošle je godine kompanija Mplus napravila još jedan iskorak. Prva je u Hrvatskoj izdala ESG obveznicu vrednu 300 miliona kuna (približno 40 miliona evra).
U okviru te emisije, Mplus je obećao da će smanjiti ugljični otisak za 25 odsto i povećati udeo žena na vodećim pozicijama na 51 odsto. Ako kompanija ne ispuni te ciljeve, platiće investitorima 0,75 poena više od nominalne kamate od 4,25 odsto.