Nemačka energetska kompanija Uniper saopštila je da će prevazići probleme nastale smanjenjem ruskog gasa najkasnije do 2024. godine.
Kompanija, koju je prošle godine spasila nemačka vlada nakon što ju je energetska kriza dovela na ivicu kolapsa, saopštila je da bi se mogla nastaviti suočavati sa visokim troškovima zamene gasa u narednim godinama. Finansijska pomoć države za likvidnost kompanije postepeno će se ukidati.
"Moramo biti svesni da će i u narednim kvartalima zarada Unipera u značajnoj meri zavisiti od iznosa troškova nabavke zamene gasa. Ovi troškovi, zauzvrat, u velikoj meri zavise od cene gasa", rekla je glavni finansijski direktor Tiina Tuomela, ne nudeći detalje o strategiji kompanije da se bavi ugovorima sa ruskim Gazpromom.
Opširnije
Uniper i nemačka vlada postigli dogovor oko paketa pomoći
Akcionari Uniper SE pristali su na vladin paket za spasavanje vredan više milijardi evra koji će dovesti do nacionalizacije kompanije.
19.12.2022
Cena gasa ispod 50 evra, vratila se na nivoe pre rata
Cena gasa na holandskoj TTF berzi spustila se ispod 50 evra po megavat-satu.
17.02.2023
Nemačka i Rusija su sve manje povezane
Ruski napad na Ukrajinu i sankcije uvedene Rusiji imali su značajan uticaj na nemačku spoljnu trgovinu prošle godine.
11.02.2023
Rusija odbacila 50 godina ulaganja u gas za Evropu
Rusija je uložila skoro 50 godina u izgradnju energetske infrastrukture ka Evropi. Predsednik Vladimir Putin ga je uništio za manje od 50 nedelja.
30.01.2023
Zbog čega će 2023. biti energetski teža od 2022.
U svetskim političkim i stručnim krugovima sve više se šire glasovi da bi 2023. godina mogla biti energetski teža od prošle.
17.01.2023
Nekada najveći nemački uvoznik ruskog gasa, Uniper je bio među kompanijama koje su najteže pogođene ratom u Ukrajini, zahtevajući veliki paket pomoći od vlade koji je doveo do njegove nacionalizacije krajem prošle godine.
Ipak, uglavnom blaga zima i jaki prilivi iz drugih zemalja snizili su cene gasa za više od 80 odsto u odnosu na vrhunce prošlog leta. To je pomoglo Uniperu da smanji troškove zamene smanjenih ruskih zaliha i više nego prepolovi očekivane gubitke.
Evropa se i dalje suočava sa mogućnošću nestašice gasa ove godine, osim ako dodatno ne obuzda tražnju, upozorila je ranije ove nedelje Međunarodna agencija za energetiku, dok se drugi energetski giganti pripremaju za zadržavanje viših cena gasa.
Kompanija je dala nejasne izglede za 2023. s obzirom na neizvesnost tržišta. "Kontinuirana visoka volatilnost cena gasa čini veoma neizvesnim da se definiše da li će biti potrebe za dodatnim ulivanjem kapitala", rekla je Tuomela u razgovoru sa analitičarima.
Uniper je saopštio da očekuje povećanje prilagođene zarade pre kamata i poreza ove godine u poređenju sa 2022. "Proizvodnja električne energije u kompaniji trebalo bi da ima koristi od fundamentalno viših cena", izjavila je Tuomela. Uniper je zabeležio korigovani gubitak pre kamata i poreza od 10,9 milijardi evra za 2022.
Energetsko preduzeće je usred promene menadžmenta, a novi rukovodioci će morati da izvrše seriju rasprodaje imovine kako bi se uskladili sa uslovima koje je Evropska unija nametnula za vladin sporazum o pomoći. Očekuje se da će se otuđenja završiti do kraja 2026. godine, saopštio je Uniper u prezentaciji.
Uniper je zaključio ugovor sa ruskim kupcem za svoju jedinicu Unipro, ali je verovatnoća da će dobiti saglasnost ruske vlade neizvesna. Kompanija je odlučila da dekonsoliduje ruski posao, što je dovelo do gubitka od 4,4 milijarde evra.
Jedan od ključnih izazova sa kojima se Uniper suočava je razvoj raznovrsnije poslovne strategije. Grupe za zaštitu životne sredine kritikovale su model kompanije zasnovan na fosilnim gorivima koji se još uvek oslanja na prirodni gas.