Nedavna prodaja rumunske firme u vlasništvu sankcionisanog ruskog milijardera srpskoj firmi Hefestos pobudila je interesovanje javnosti za to da li je reč o vlasničkoj kupovini ili nekoj vrsti posredničkog odnosa za drugog kupca.
Razlog za to pre svega leži u činjenici da je reč o srpskoj firmi koja se uglavnom bavi konsultantskim poslovima i poslovima u finansijskom posredovanju.
Međutim, iz te kompanije su za Bloomberg Adriju objasnili da iako se "kolokvijalno za njihovu firmu navodi da je reč o tome da su konsultantska kuća, oni zapravo imaju strukturu poput investicione banke". "U Srbiji ne postoji regulativa za institut investicione banke, te nemamo pravo da koristimo u nazivu reč banka, koja je usko rezervisana kod nas za komercijalno bankarstvo", navode.
Opširnije
Firma ruskog milijardera pod sankcijama prodata srpskom Hefestosu
Artrom je bio pod sankcijama zbog povezanosti sa ruskim TMK-om.
20.01.2023
To ih ne sprečava da, kako ističu, kao investiciona banka pružaju niz usluga i bave se aktivnostima kojima se obično bave investicione banke svugde u svetu, kao i da već dve decenije rade i sopstvene investicije u raznim sektorima, za koje javnost verovatno nije ni čula.
"Pošto to radimo sa sopstvenim sredstvima sami ili uz partnere kao sto su Google Ventures, Bulb Capital ili Morgan Stanley, obično to ne objavljujemo. Više smo poznati po transakcijama gde smo bankari-savetnici klijentima u kupovini i prodaji preduzeća. Neke od 15-ak transakcija gde smo bili investitor a ne samo bankari su: Strategic Marketing Puls u osam zemalja na Balkanu, Lending Club, The Happiest Baby i Rocket Lawyer u SAD, Pekabeta, Jersey, Informatika u Srbiji i druge", navode u odgovorima za Bloomberg Adriju.
Artrom perspektivna investicija
Povodom same kupovine rumunskog proizvođača cevi Artroma, iz Hefestosa navode da je odluka za investiciju došla onako kako te odluke obično i dolaze - iz prilike da se napravi profitabilna i pozitivna transakcija, dodajući vrednost kao finansijski investitor. "Trenutno pripremamo još nekoliko transakcija i očekujemo da ove godime zatvorimo još 5-6 akvizicija preduzeća na tri kontinenta", poručuju iz srpske firme.
U akviziciji Artroma, bivše firme jednog sankcionisanog ruskog milijardera, srpski Hefestos Capital vidi sebe kao finansijskog kupca koji planira da izađe iz investicije kada realizuje određenu vrednost, naveli su iz menadžmenta Hefestosa za Bloomberg Adriju.
"Hefestos je finansijski kupac. Za razliku od strateškog kupca, finansijski investitor uvek ima oročeno vlasništvo, tj. ne investira da bi operisao zauvek, već uvek u planu ima prodaju preduzeća koje kupuje", rekli su iz menadžmenta Hefestosa. "Tako ćemo i mi, u datom trenutku, bez žurbe, kada podignemo Artrom koliko mislimo da možemo, gledati da ga prodamo i realizujemo vrednost koju ćemo stvoriti", dodali su.
Međutim, iz Hefestosa su naveli da još uvek ne razmišljaju o prodaji, već da će neko vreme posvetiti restrukturiranju i podizanju Artroma.
Ranije, rumunski proizvođač čeličnih cevi Artrom je objavio da je Hefestos kupio 100 odsto udela u kompaniji. Artrom se suočavao sa teškom finansijskom situacijom zbog sankcija prema ruskom milijarderu Dmitriyem Pumpyanskym, pošto je TMK Group, u čijem vlasništvu je i bio Artrom, bila povezana sa Pumpyanskym.
"Sankcije prema Rusiji i prema bivšem vlasniku su jedan od faktora koji su doveli Artrom u veoma tešku finansijsku situaciju gde je neophodno restruktuiranje i pokušaj da se ovo veliko preduzeće vrati u normalno i pozitivno funkcionisanje," rekli su iz menadžmenta Hefestosa. "Mi smo prethodno uradili analize i zaključili da jesmo u stanju da podignemo Artrom. Već smo krenuli u realizaciju toga, i to na više nivoa, okupili smo određeni broj stručnjaka koje smo dodali veoma iskusnom i kvalitetnom rumunskom upravnom timu i mislimo da ćemo uspeti da povratimo sjaj ovom velikom preduzeću."
Iz Hefestosa su otkrili da je kupovina Artroma finansirana iz sopstvenog kapitala i duga, "što je skoro uvek slučaj u takvim akvizicijama". Kompanije nisu objavile vrednost akvizicije.
"Ovde nije bitna cena", rekla je za Bloomberg Adriju Daniela Mandru iz kompanije Swiss Capital u Rumuniji. "Transakcija se dogodila kako bi se promenila vlasnička struktura pošto je Artrom bio u vlasništvu Rusa koji su bliski sa Putinom."
Zbog povezanosti sa ruskim milijarderom, računi Artroma u Rumuniji su bili blokirani, ali novi vlasnici su već podneli zahtev za odmrzavanje, navodi se u saopštenju o preuzimanju.