Rusko tržište automobila ponovo beleži rast, kao znak da se privreda oporavlja uprkos pritisku međunarodnih sankcija zbog rata u Ukrajini.
Možda nijedna industrija u Rusiji nije pretrpela veće posledice od invazije predsednika Vladimira Putina na Ukrajinu krajem februara, pri čemu je proizvodnja lakih vozila pala za skoro 97 odsto tri meseca kasnije, a prodaja automobila pala za više od 80 odsto kada je kriza dostigla vrhunac u maju i junu.
Ipak, priča se nije završila egzodusom desetina stranih kompanija i padom potražnje nakon više rundi sankcija SAD i njenih saveznika. Sada se prodaja automobila skoro udvostručila od maja pošto je krhki preokret zavladao zahvaljujući vladinoj potrošnji i monetarnim stimulacijama, potpomognuti porastom uvoza vozila iz Kine.
Dok je preliminarna procena Federalne službe za statistiku pokazala da se BDP smanjio za četiri odsto godišnje u poslednjem kvartalu, Bloomberg Economics procenjuje da je proizvodnja zapravo porasla za jedan odsto u odnosu na prethodna tri meseca ako se uzmu u obzir sezonski faktori.
"Automobilska industrija je naizgled postala vodeći pokazatelj ruske privrede, jer je najbrže reagovala na promenjene ekonomske uslove", rekla je Olga Belenkaya, ekonomista Finama. "Ipak, nema sigurnosti da je dno u ekonomiji već dostignuto - možda će se to dogoditi sledeće godine".
Tržište automobila u Rusiji, koje se nekada takmičilo sa najvećim evropskim ekonomijama po prodaji, opstalo je, ali se pojavilo smanjeno i transformisano. Sankcije zemalja koje su činile oko polovinu ruske spoljne trgovine pre rata ostavile su proizvođače odsečenim od nekih tehnologija i bore se sa prekidom lanaca snabdevanja.
Izolacija je bila jedna od sila koje su iskrivile rusku ratnu ekonomiju i vodile je ka onome što je njena centralna banka nazvala obrnutom industrijalizacijom. Iako je dosadašnji pad bio plići nego što se očekivalo, Bloomberg Economics predviđa da će se BDP smanjiti za tri odsto sledeće godine, kada će proizvodnja i izvoz nafte biti pod pritiskom.
Šta Bloomberg Economics kaže...
"Čak i ako je Rusija dobila malo olakšanja u poslednjem kvartalu, verovatno će ponovo pasti u kontrakciju u četvrtom kvartalu. Sankcije za sirovu naftu će pogoditi izvoz energije u naredna dva kvartala. Osim toga, oporavak će biti spor", rekao je Alexandar Isakov, ruski ekonomista.
Muke automobilske industrije otkrivaju neke od načina na koje se Rusija prilagođava.
Na tržištu na kojem su se nekada kompanije poput Toyota Motor Corp. borile za dominaciju sa ruskim AvtoVAZ-om, samo 14 od 60 brendova je ostalo aktivno, prema Ruskom udruženju auto-dilera. Trojica su Rusi, a ostali Kinezi.
Kineska vozila sada čine preko 30 odsto tržišne prodaje, više nego trostruko utrostručivši svoj udeo na početku godine, a grupa dilera automobila očekuje da će dostići oko 40 odsto u 2023. Ako domaća proizvodnja stagnira, prodaja kineskih proizvođača automobila bi na kraju mogla činiti 70 odsto ukupnog broja, navode iz udruženja.
Fabrika u ruskoj eksklavi Kalinjingrad, koju je BMV AG radio sa lokalnim partnerom Avtotor više od 20 godina, već je započela probnu proizvodnju kineskih brendova, a uskoro bi mogla da usledi i bivša fabrika Nissan Motor Co. u Sankt Peterburgu.
AvtoVaz, proizvođač vozila "lada" koja datiraju još iz sovjetske ere, takođe pokušava da se izbori za udeo na tržištu.
Nakon razlaza sa Renault SA u maju, AvtoVAZ je u početku morao da proizvodi automobile bez osnovnih bezbednosnih funkcija kao što su sistemi protiv blokiranja točkova zbog nedostatka delova. Sada je nabavio zalihe i počeo da sklapa automobile sa komponentama kao što su vazdušni jastuci i očekuje da će dodati ABS u narednoj godini, rekao je šef kompanije Maxim Sokolov za rusko izdanje časopisa "Forbes".
Prodaja AvtoVAZ-a u novembru već je uporediva sa predratnim obimom i zapošljava radnike u očekivanju da bi proizvodnja u 2023. godini mogla premašiti prošlogodišnju.
Prodaja na sivom tržištu, takođe poznata kao paralelni uvoz, dodatno pomaže da se popuni praznina, kaže Andrei Olkhovsky, šef ruskog lanca dilera automobila Avtodom. Asortiman stranih modela, od "audija" do "volvoa", dostupan je za pojedinačne porudžbine, rekao je on.
Pošto motorna vozila generalno ne podležu sankcijama, oporavak na tržištu automobila do sada je bilo lakše održati, iako je Rusiju ostavila daleko više zavisnom od kineskih proizvoda.
Ipak, potpuni zaokret na predratni nivo će trajati godinama. "To se može dogoditi od 2025. godine", rekao je Azat Timerkhanov, konsultant u Avtostatu.