Kompanija Siberian Wellness će preuzeti srpski kozmetički brend Dahlia, objavili su iz ruske kompanije ove nedelje.
U saopštenju se ne navodi više detalja, a najavljeno je da će predstavnici kompanije 14. decembra saopštiti više detalja o akviziciji.
"Dahlia ima stogodišnju istoriju proizvodnje kozmetike na našim prostorima. Preuzimanje kompanije od strane Siberian Wellnessa je prilika da brend Dahlia postane lider u regionu u proizvodnji preparata za negu", navodi se kratko u saoštenju, uz napomenu da će tokom radnog doručka biti "predstavljeni dalji strateški planovi" kompanije.
Sibirsko bilje
Kako se navodi na internet stranici Siberian Wellness, kompanija je osnovana pre 26 godina, a bavi se proizvodnjom i prodajom proizvoda za zdravlje, sport i lepotu na bazi sibirskog bilja.
Do 2018. godine, kompanija je nosila naziv Siberian Health, a na sajtu se takođe nalazi podatak da su proizvodi kompanije dostupni u 57 država uključujući i sve države Adria regiona.
Na srpskoj verziji sajta nalaze se preparati za negu kože, suplementi u ishrani i zamene za obroke.
Dahlia kroz istoriju
Podaci Agencije za privredne registre pokazuju da je kompanija Dahlia osnovana 2002. godine, a na internet stranici srpske kompanije je naveden obuhvatniji istorijat.
Njena prethodnica, pod nazivom Engleska drogeria Union, osnovana je 1924. godine, da bi početkom pedesetih godina prošlog veka promenila naziv u Gradska laboratorija i počela da posluje u okviru Hemijske industrije Balkan. Nakon izdvajanja u odvojeno pravno lice, promenila je naziv u Dahlia, a na današnju lokaciju je preseljena 1969. godine.
Kompanija Dahlia, privatizovana 2017. godine, sada se nalazi u vlasništvu kompanije EH Investments, koja je u vlasništvu Marine Milojković, pokazuju podaci u APR-u.
Pre toga je Dahlia 2004. prodata konzorcijumu fizičkih lica, ali je ugovor raskinut tri godine kasnije nakon neispunjavanja finansijksih obaveza iz ugovora o privatizaciji.
Prema podacima iz poslednjeg dostupnog finansijskog izveštaja, ukupna aktiva zemunske kompanije iznosi 717,6 miliona dinara, dok njena stalna imovina vredi oko 605 miliona dinara.
Kompanija je i 2020. i 2021. godinu završila sa neto gubitkom, pri čemu je on tokom prethodne godine uvećan za trećinu. Najveći prihodi su ostvareni od prodaje na domaćem tržištu.