Avio-kompanija China Eastern Airlines prva je dobila kineski putnički avion C919 u petak, čime je postignuta prekretnica u ambicijama avijacije te zemlje, koja se nadmeće sa avionima kompanija Airbus SE i Boeing Co.
Ovaj avion sa jednim prolazom između sedišta predat je prevozniku China Eastern na međunarodnom aerodromu Pudong u Šangaju, a zatim je imao kratak let do gradskog aerodroma Hongqiao, na koji je sleteo u podne.
Avion C919, koji je proizvela kompanija Commercial Aircraft Corp of China (Comac), jedan je od pet aviona koje je China Eastern naručila da budu isporučeni 2023. godine. Sledećeg proleća će obaviti prvi komercijalni let. Comac, naziv pod kojim je poznat proizvođač, dobio je 300 novih porudžbina aviona u novembru od neidentifikovanih kupaca, što se dodaje na 815 uskotrupnih aviona koje su uglavnom naručile kineske lizing kompanije.
Opširnije
Airbus očekuje povećanje tokova novca, planirane isporuke nepromenjene
Prognoze Airbusa bitno se razlikuju od očekivanja njihovog najvećeg rivala, Boeinga.
28.10.2022
Airbus će dostaviti avione vredne 4,85 milijardi dolara u Kinu
Novi ugovor je udarac za Boeing pošto je američki proizvođač aviona tradicionalno bio jači u Kini od Airbusa.
23.09.2022
Kineski rival Boeinga i Airbusa mogao bi da bude odobren ovog meseca
Odobrenje bi značilo početak letova modela C919, 14 godina nakon početka razvoja te letelice.
13.09.2022
Direktor Airbusa: 'Evropski dobavljači idu u SAD zbog cena struje'
Direktor Airbusa Guillaume Faury upozorio je da evropski dobavljači u industriji vazduhoplovstva počinju da se sele u SAD.
09.12.2022
Airbus prodaje avione vredne 37 milijardi dolara u Kini, Boeing zaostaje
China Eastern Airlines, Air China, Shenzhen Airlines i China Southern Airlines kupuju avione od francuske kompanije.
01.07.2022
Comac se borio da poveća interesovanje za avion C919 u inostranstvu, čemu je odmoglo 14 godina planiranja, testiranja i propuštenih rokova. Avion je dobio dozvolu za proizvodnju u novembru, ali iz Comaca nisu rekli koliko aviona će tačno biti proizvedeno na mesečnom nivou, što je industrijski standard za merenje potražnje.
Avion C919 koji je isporučen prevozniku China Eastern, ima 164 mesta u dve kabine aviona, od kojih je osam u biznis klasi, a ostatak u ekonomskoj klasi, kao i 20 ekrana koji se mogu spustiti radi gledanja videa. Sedište u sredini u svim redovima je za 1,5 cm veće od sedišta pored. Prema sajtu Comaca, C919 je projektovan da prevozi od 158 do 192 putnika.
China Eastern je ranije otkrila da avion košta 99 miliona dolara. Troškovi aviona slične veličine serija "airbus320neo" i "boeing 737 Max", nisu objavljeni, ali oni su prethodno naveli da je cena ekvivalentnih aviona iznosila od 111 do 122 miliona dolara. Četiri glavne kineske avio-kompanije među sobom imaju oko 2.200 Airbusovih i Boeingovih aviona.
Iako je isporuka aviona C919 značajna, ovaj avion se suočava sa napornom bitkom da izazove duopol evropskog i američkog proizvođača. Airbus je primio jednu od najvećih porudžbina iz Kine tokom leta, a Boeingovi avioni su u upotrebi širom zemlje, iako njegov model "737 Max" tek treba obnovi komercijalni saobraćaj.
Neki od dobavljači Comaca su kompanije General Electric, Honeywell International i CFM International, zajedničko ulaganje GE i Safran SA. China Eastern imao je flotu od 750 aviona krajem juna, uključujući 357 aviona A320 i 288 aviona "boeing 737".