U londonskoj laboratoriji, Raffael Jovine je otvorio mali inkubator da proveri stanje svojih kreacija u sedam bočica svetlozelene tečnosti izložene jakom svetlu.
U laboratoriji postoji još nekoliko ovakvih inkubatora koji izgledaju kao mali frižideri i u kojima su druge bočice pod različitim lampama i različitim temperaturnim uslovima i sa različitim hranljivim sastojcima koji se dodaju u tečnost.
Cilj svega je da se repliciraju uslovi koji postoje 3.200 kilometara dalje u marokanskoj pustinji duž Atlantskog okeana, gde Jovineova startup kompanija Brilliant Planet namerava da izgradi velike bazene algi kako bi oslobodila svet velikih količina ugljen-dioksida.
U laboratoriji se ulažu napori da se utvrdi koliko brzo Jovineov biološki izum može da raste u pustinji. "Mi smo šaptači algama. Moramo da znamo šta alge vole. To je cela tajna", kaže molekularni biohemičar Jovine.
Sve veći broj kompanija pokušava da pronađe održiv način za hvatanje i uklanjanje ugljeničnih gasova iz atmosfere. Prema Međunarodnoj agenciji za energiju, oko 7,6 milijardi metričkih tona emisija gasova staklene bašte mora biti uklonjeno da bi se ispunili klimatski ciljevi do 2050. godine.
Beg investitora
Brilliant Planet veruje da postoji dovoljno tržišta za ovu vrstu usluga jer kompanije traže alternativne načine da nadoknade svoj ugljenični otisak. Drugim rečima, startap sa sedištem u Londonu veruje da ima dovoljno kompanija koje su spremne da dobro plate za kompenzaciju ugljenika kroz ambiciozne projekte uklanjanja gasova staklene bašte kao što su bazeni s algama.
Slični projekti su se okrenuli okeanu, gde alge brzo rastu i veoma efikasno apsorbuju ugljen-dioksid. Morske trave su korišćene za oživljavanje obalnih područja i potiskivanje ugljenika na dno okeana. Ipak, razvila se opravdana zabrinutost oko izvodljivosti i uticaja na životnu sredinu takvog pristupa.
Brilliant Planet nastoji da stvori okeanske uslove, odnosno cvetanje algi na kopnu, odnosno u pustinji gde je malo ekonomske aktivnosti ili ekoloških procesa koji bi mogli biti poremećeni.
Da bi omogućila rast algi u Maroku, ova startap kompanija uzima različite alge iz mora i stavlja ih u male kontejnere u koje pumpa hranljive materije iz okeanskih dubina kako bi podstakla brz rast algi. Ako se proces odvija kako se očekivalo, alge bi se mogle proširiti u roku od mesec dana u 16 bazena, od kojih svaki sadrži 12 miliona litara morske vode. To je veliko područje posvećeno fotosintezi.
Sledeći korak je filtriranje i sušenje ugljeničnog materijala na suncu, nakon čega se biomasa zakopava nekoliko metara u zemlju gde bi, teoretski, trebalo da ostane zakopana milenijumima.
Jovine je osnovao svoju kompaniju pre skoro deset godina. U to vreme finansijski interesi nisu se poklapali sa ovim interesima nauke, pa su prvi pokušaji da se laboratorijski uzgojene alge pretvore u biogorivo brzo propali.
"Ako ste želeli da naterate investitore da brzo pobegnu, sve što ste morali da kažete je da želite da uzgajate alge u marokanskoj pustinji", kaže Jovine.
Sve veće interesovanje za tehnologije uklanjanja ugljenika i korporativna potražnja za nadoknađivanjem ugljeničnih otisaka su sve to promenili. Mona Alsubaei, investitor iz američke kompanije rizičnog kapitala Union Square Ventures, bila je zainteresovana za Jovineovu startap ideju o zakopavanju ugljenične biomase u pustinji.
Privukla ju je i ekonomska strana priče.
"Njihov pristup je mnogo jeftiniji od hvatanja ugljenika u vazduhu", kaže Alsubaei. Sve više kompanija gradi velika i skupa postrojenja za filtriranje ugljenika iz vazduha.
Union Square Venture, Toyota Ventures i drugi investitori obezbedili su 26,7 miliona dolara za Brilliant Planet.
Nastavlja se prikupljanje novca za razvoj projekta.
Veliki potencijal
Prema proračunima kompanije Brilliant Planet, na Zemlji ima 750.000 kvadratnih kilometara prostora sa odgovarajućim uslovima, ravnim pustinjskim zemljištem u blizini vetrovite obale, za izgradnju bazena algi, koji mogu da uklone tri milijarde metričkih tona ugljenika godišnje.
Do sada berba morskih trava nije imala ni približno takav efekat.
Štaviše, procene govore da sva postojeća akvakultura ne može da otkloni zagađenje ugljenikom koje stvaraju poljoprivredne delatnosti.
Generalni izvršni direktor Brilliant Planet Adam Taylor kaže da oslanjanje na sunce da osuši alge, a zatim njihovo usađivanje, praktično ne proizvodi emisije gasova staklene bašte.
Pored samog projekta, izazov je i pronalaženje stalnih klijenata. U početku, firma Brilliant Planet bi kompanijama naplaćivala 100 dolara po toni uklonjenog ugljenika.
Dobra vest je da ovo tržište raste. U početku, Brilliant Planet je imala ideju da uzgaja alge za hranu u Južnoj Africi i Omanu. Međutim, zbog visokih logističkih troškova, od toga se odustalo i fokus je okrenut ka bazenima u Maroku.
"Dovoljno je teško razviti posao na jednom mestu. Uostalom, mi smo samo startap", pravdao se Jovine.