Elon Musk rizikuje da pruži ruku pomoći ruskom predsedniku Vladimiru Putinu ako nedavna otpuštanja osoblja Twittera spreče platformu da iskoreni propagandu o ratu u Ukrajini, upozorila je jedna od najviših zvaničnika Evropske unije.
Propuštanje lažnog ili obmanjujućeg sadržaja na internetu moglo bi dovesti do vrlo brze zloupotrebe Twittera, rekla je u intervjuu za Bloomberg potpredsednica Evropske komisije Vera Jourova, koja predvodi napore u borbi protiv dezinformacija na internetu. To uključuje osiguravanje da platforma ne postane središte ruske propagande.
"Ako ne delujete aktivno protiv propagande, što znači uklanjanje delova propagande, dezinformacija, onda aktivno podupirete rat", rekla je. "Ovo bi bio vrlo lukav i možda opasan poduhvat ili avantura za gospodina Muska, koji želi da se vidi kao neko ko pomaže Ukrajini." Navela je Muskov satelitski sistem Starlink, koji je pružao internetsku komunikaciju građanima Ukrajine i njenoj vojsci.
Komentari su najnovije upozorenje o mogućim nuspojavama masovnih ostavki i otpuštanja nakon što je Musk završio svoju kupovinu najuticajnije platforme društvenih medija na svetu, vrednu 44 milijarde dolara. Ona ima sposobnost da se pridržava niza zakona EU, uključujući stroge zakone bloka pod nazivom Opšta uredba o zaštiti podataka i novi zakon o digitalnim uslugama (DSA).
"Ako ruska propaganda lako koristi mrežu, tada vrlo verovatno kršite pravila sankcija, jer možda distribuirate sadržaj koji su razvili sankcionisani mediji, kao što su Russia Today i Sputnik", rekla je Jourova, bivša češka političarka.
Twitter nije odmah odgovorio na zahteve za komentar.
U međuvremenu, Jourova je rekla da vlasnik milijarder, koji je obećao da će vratiti slobodu govora na Twitter, ne bi trebalo da potcenjuje EU i teške sankcije s kojima bi se Twitter mogao suočiti ako se ne pridržava pravila EU bloka.
DSA, koji cilja na štetan sadržaj i dezinformacije na platformama, još je u razvoju i Twitter ima puno toga da učini u predstojećim mesecima kako bi se uskladio pre nego što sprovođenje počne sledeće godine.
Kazne prema zakonu mogle bi da dosegnu i do šest odsto Twitterove godišnje globalne prodaje, dok kršenje GDPR-a može dovesti do kazni od čak četiri odsto. Komisija je takođe obećala da će iduće godine provesti "stres test" o naporima Twittera da poštuje zakone o moderisanju sadržaja.
"Osećam da nema dovoljno razumevanja gospodina Muska i možda još nekih ljudi oko njega, da je Evropa napredna", rekla je Jourova. "I da smo nakon dugogodišnjeg temeljnog analiziranja kako pristupiti digitalnoj sferi, odlučili da je regulišemo, i to ozbiljno mislimo, a regulativu moraju poštovati svi koji žele poslovati na teritoriji EU."