Meti je zbog kršenja evropskih pravila o privatnosti određena nova kazna od 275 miliona dolara jer su curenjem podataka s Facebooka objavljeni lični podaci više od 500 miliona korisnika te društvene mreže.
Kaznu je kompaniji Marka Zuckerberga izrekla irska komisija za zaštitu podataka - i to ne prvi put. U septembru ove godine, Meta je zbog povrede zaštite podataka u postupanju s decom kažnjena s 400 miliona dolara. U oktobru prošle godine, irska vlast je Metu kaznila s oko 225 miliona evra zbog kršenja pravila u vezi s razmenom poruka putem aplikacije WhatsApp. S najnovijom globom, iznos novčanih kazni za kršenje evropskih propisa o privatnosti popeo se na više od 900 miliona dolara.
Kazne su posledica strože regulacije u Evropskoj uniji (EU) posle usvajanja opšte uredbe o zaštiti podataka. Budući da joj je zadatak da nadzire usklađenost tehnoloških kompanija s pravilima o zaštiti podataka iz 2018. godine, Irska je bila pod pojačanim pritiskom. Država je dobila ključnu ulogu u sprovođenju evropske regulative o zaštiti podataka jer je brojnim tehnološkim gigantima - poput Mete, Googlea i Twittera - evropsko sedište upravo tamo. Istraga se vodi i o TikToku, koji je takođe otvorio sedište u Irskoj.
Opširnije
Zašto tehnološki giganti ozbiljno greše sa masovnim otkazima
Godinama smo mogli slušati kako su veliki tehnološki ulagači poput Elona Muska, Jeffa Bezosa ili Marka Zuckerberga vizionari 21. veka.
19.11.2022
Sony se kladi na metaverzum: ulazak u virtuelni svet 360 dolara
Najnoviji gadžet kompanije Sony Group Corp. čini skup nosivih uređaja za praćenje pokreta dizajniranih da dovedu korisnike u metaverzum na njihovim telefonima.
29.11.2022
I Amazon i Meta u lavini kompanija koje ukidaju hiljade radnih mesta
Tehnološke kompanije smanjuju broj zaposlenih dok se suočavaju sa većim kamatnim stopama i slabim trošenjem novca na robu široke potrošnje u SAD.
17.11.2022
Meta više nije gigant. Niko ne veruje u metaverzum osim Zuckerberga
Meta, koja se ranije zvala Facebook, izgubila je 72 odsto svoje tržišne kapitalizacije od početka godine i tako je pala na vrednost od 259,7 milijardi dolara.
28.10.2022
Tokom prošlog meseca Meta, čije su akcije poslednjih desetak dana rekordno niske, otpustila je oko 13 odsto radne snage, odnosno oko 11.000 zaposlenih.
Najnovija kazna za Metu rezultat je povrede prava o zaštiti podataka koja je nastupila jer su se podaci ukradeni na Facebooku našli na internet forumima. Tamo su objavljena imena korisnika, te lokacije i datumi njihovog rođenja.
Meta se nakon izricanja novčane kazne obratila javnosti saopštenjem u kom su istakli da su krađa i pronevera podataka neprihvatljivi i da se protive njihovim pravilima. Napomenuli su kako su, ne bi li sprečili ponavljanje takvog scenarija, promenili politiku o zaštiti podataka. Međutim, nisu se izjasnili hoće li se na tu odluku žaliti.
Meta nije jedini tehnološki div pod pomnim nadzorom regulatora. Prošle godine su evropska regulatorna tela kaznila Amazon zbog internet oglašavanja s gotovo 750 miliona evra. U januaru su francuski regulatori kaznili Google zbog kršenja propisa u vezi s prikupljanjem podataka korisnika YouTubea s 90 miliona evra.