Kompanija Hyundai Motor je saopštila da će razmotriti alternative gasnoj elektrani za jednu od najvećih svetskih fabrika automobila, nakon kritika da je odluka suprotna obećanjima kompanije da će se u potpunosti preći na čistu energiju.
Južnokorejska firma koja proizvodi automobile signalizirala je da će izgraditi postrojenje za tečni prirodni gas da bi snabdela fabrike u Ulsanu električnom energijom. Ta fabrika može da proizvede oko 1,4 miliona vozila godišnje i čini oko četvrtinu proizvodnje kompanije.
Ti predlozi su usledili nakon što je kompanija u aprilu saopštila da će četiri ključne jedinice, uključujući Hyundai Motor i Kia Corp, imati cilj da pređu na potpuno obnovljive izvore energije do 2040. godine i da se pridruže inicijativi RE100, u okviru koje se kompanije obavezuju da prestanu sa upotrebom fosilnih goriva.
Udruženja koja se bave ekologijom, uključujući Greenpeace i Action Speaks Louder, tvrde da se fabrika tečnog prirodnog gasa neće uskladiti sa Hyundaijevim najavama o klimatskim akcijama. Kažu da postoji rizik da će elektrana postati "nasukana imovina" zbog nestabilnosti cena gasa i pada troškova obnovljive energije.
"Hyundai je u potpunosti posvećen dostizanju ugljenične neutralnosti i globalnim ciljevima održivog razvoja", rekla je kompanija u odgovoru na pitanja e-poštom. "Pregledaćemo plan i raztmotriti da li postoje izvodljive alternative". Hyundai planira da emisiju gasova sa efektom staklene bašte smanji na neto nulu do 2045. godine.
Borba kompanije da zadovolji investitore i ekološke aktiviste još jedna je od poteškoća sa kojima se suočavaju proizvođači u Južnoj Koreji, gladni energije. Fosilna goriva su činila više od 60 odsto proizvodnje električne energije u zemlji 2020. godine, a velike kompanije poput Samsung Electronics istakle su koliko je izazovno preći na čistije izvore energije.
Južna Koreja cilja da ostvari nultu emisiju do sredine veka iako se suočava sa izazovom da poveća upotrebu obnovljivih izvora energije zbog nedostatka prostora i nepovoljnog okruženja za solarnu energiju i vetar.
Hyundai je razmatrao tečni prirodni gas jer manje zagađuje od uglja, a kompanija namerava da razmotri i smanjenje emisija mešanjem prirodnog gasa sa vodonikom, rekao je novinarima prošle nedelje Kim Dong Wook, izvršni potpredsednik tima za poslovnu koordinaciju kompanije na Svetskoj konferenciji o gasu u Teguu 2022.
"Sve zavisi od odluke da li ćemo nastaviti da zavisimo od nacionalne mreže, koja u velikoj meri zavisi od uglja, ili ćemo nabavljati sopstvenu struju iz najčistijeg oblika fosilnih goriva", rekao je Kim.