Prema istraživanju Bloomberga, do 2050. godine automatizacija bi trebalo da zameni od 400 do 800 miliona radnih mesta širom sveta. Dok će neki poslovi biti jednostavno eliminisani, drugi će se razvijati i zahtevati različite veštine.
S druge strane, veštačka inteligencija će igrati sve veću ulogu u našim životima, preuzimajući zadatke koji se ponavljaju poput unosa podataka i analiza.
Iako smo se do sada uglavnom fokusirali na ljude i poslove koji će im biti dostupni, postavlja se pitanje kako jedna kompanija pored svega ovoga može nezavisno i uspešno da posluje. Odgovor smo dobili od Paula Lalovicha, autora knjige "Future of work - From Cubicle to Tribe".
Opširnije
Novi Apple Ipad Pro tanji je od svih Apple proizvoda ikada
Apple Inc. je predstavio novi iPad Pro, usredsređen na veštačku inteligenciju, kao i veći iPad Air.
12.05.2024
Intel ispašta zbog američkih sankcija, Uberu opale rezervacije
Zarada nemačke kompanije BMW pala je u prvom kvartalu zbog većih troškova proizvodnje, a slična sudbina pogađa i dve američke kompanije iz drugih sektora: transporta i tehnologije.
08.05.2024
Zaposlenost međugodišnje porasla, ali beleži neznatan pad u odnosu na kraj 2023.
Blagi pad broja zaposlenih.
29.04.2024
Radu iz kancelarije još nije kraj: hibridni model idealno rešenje
Rad od kuće kompanijama donosi brojne izazove.
30.04.2024
U svojoj knjizi, autor čitaoce poziva da promisle kako će tehnologije poput blokčejna i veštačke inteligencije promeniti radna mesta, ali i pojam liderstva i saradnje.
"Ono što smo videli u okviru naših poslovnih aktivnosti u tržištima koja su trenutno u rastu, jeste da je tehnološki suverenitet jedan od ključnih faktora uspeha, a prevashodno zato što omogućava nezavisnost u istraživačkom radu koji je još jedan ključni deo formule za uspeh. Što se tiče nezavisnosti, ekonomske i finansijske, kako biste ostvarili nezavisni status u tehnologiji, vrlo je bitno da ste posvećeni razvoju novih tehnologija s inženjerske perspektive. Samim tim, bićete u mogućnosti da sprovodite nova istraživanja i da podržavate naučni napredak vaše organizacije ili vaše države, a onda ćete imati veliku prednost", kaže Lalovich.
Takođe je istakao da će preduzetnici u budućnosti biti osnaženi digitalnom transformacijom, zbog čega će biti neophodna debirokratizacija i jednostavno organizovanje manjih sistema. Prema njegovim istraživanjima, biće veći broj manjih kompanija koje će se brzo prilagođavati promenama, što će stvoriti uslove za višu produktivnost, a onda i plodno tle za razvoj preduzetnika koji će ostvarivati profite na nivou jednoroga: poznati kao "superpreneursi".
U našem regionu, pažnju bi, između ostalog, trebalo da posvetimo i stvaranju intelektualne svojine. Više o ovoj temi pogledajte u videu.