Iz kompanije Amazon.com Inc. objavili su da ulažu dodatnih 2,75 milijardi dolara u AI startap Anthropic, ispunivši tako klauzule iz ugovora koji je sklopila prošle godine.
Sa ovom uplatom je Amazon u Anthropic, proizvođača tekstualnog i analitičkog alata zasnovanog na veštačkoj inteligenciji, uložio četiri milijarde dolara, a prva sredstva uplaćena su u septembru prošle godine. Amazon je po ugovoru imao pravo da do kraja marta uloži dodatni novac kroz konvertibilnu obveznicu.
Kao deo saradnje, Anthropic se takođe obavezao da koristi Amazonove data centre i da koristi Amazonove kompjuterske čipove. Anthropic, čije se sedište nalazi u San Francisku, takođe se obavezao da će koristiti čipove kompanije Alphabet Inc., koja je takođe poslovni partner.
Opširnije
Vrtoglav uspon ne može večno da traje, ali Nvidia je još daleko od svog vrhunca
Posle pada početkom sedmice, deonice ponovo u rastu.
24.03.2024
Može li veštačka inteligencija da otkrije tajne drevnog sveta
Ogromna biblioteka svitaka iz Herkulanuma ostala je sačuvana zahvaljujući erupciji vulkana pre skoro 2.000 godina.
24.03.2024
'Samo šest odsto privrede koristi veštačku inteligenciju'
Koristeći AI, Privredna komora Srbije lansirala je prvog digitalnog asistenta u regionu koji je namenjen poslovnoj zajednici.
19.03.2024
Apple pregovara sa Googleom o ugradnji njegovog AI modela u iPhone
Tehnološki giganti pripremaju teren za sporazum koji bi mogao da uzdrma industriju veštačke inteligencije.
18.03.2024
EU usvojila najkompleksniji zakon o AI-ju uprkos kritikama
Ovaj skup pravila bi, zbog nedostatka bilo kakvog zakona u SAD, mogao da odredi osnovna pravila razvoja AI tehnologije u zapadnom svetu.
13.03.2024
Anthropic je povezan sa više velikih tehnoloških kompanija, uključujući Google, koji se prošlog maja pridružio rundi finansiranja kroz investiciju od 450 miliona dolara, a prikupljanje sredstava je organizovao Spark Capital. Google i Amazon Web Services su partneri kompanije Anthropic na polju računarstva u klaudu.
Anthropic su 2021. osnovali bivši zaposleni kompanije OpenAI, među kojima se nalaze Daniela Amodei i njen brat Dario Amodei, koji je generalni direktor. Kompanija je od tada postala jedan od najvećih konkurenata pomenutog OpenAI-ja, a kroz runde finansiranja je prikupila milijarde dolara. Većina klijenata su preduzeća, od pretraživača DuckDuckGo, do izdavača turističkih vodiča Lonely Planet.
Kompanija, koja je razvila četbot po imenu Claude, naglašava da AI razvija bezbedno i odgovorno. Početkom marta je predstavila novi softver za koji kažu da će biti bolji u izvršavanju komplikovanih uputstava i manje sklon izmišljanju netačnih stvari.
Ova kompanija se sve više bavi razvojem četbotova sposobnih da imitiraju razgovor ljudi, a tehnološki napredak su pratile i investicije. Sami četbotovi nisu novi, ali tehnologija koja pokreće Claude i botove konkurenata je zasnovana na moćnijem alatu poznatom kao veliki jezički model. On se "obučava" na ogromnim bazama podataka na internetu kako bi generisao tekst. Takvi alati su jedan od primena generativne veštačke inteligencije, sistema koji na komandu kreiraju novi sadržaj.