Izvršni direktor OpenAI-ja Sam Altman postao je deo svetskog kluba milijardera, i to bez udela u ovoj kompaniji koja ga je proslavila razvijanjem popularnog ChatGPT-ja.
Naime, prema Bloombergovom indeksu milijardera, Altmanovo bogatstvo vredi barem dve milijarde dolara. S druge strane, OpenAI je nedavno procenjen na 86 milijardi, ali kako je sam izvršni direktor rekao, on nema vlasničkog udela u njemu. Kompanija je pokrenula aktuelnu trku u pogledu usvajanja veštačke inteligencije u svim industrijama i sektorima usluga, a Microsoft je dosad uložio više od 10 milijardi dolara u svoje partnerstvo sa njom.
Odakle onda potiče Altmanova imovina? Prvenstveno iz VC fondova i ulaganja u startapove. Podsećanja radi, on je, između ostalog, i jedan od najvećih vlasnika društvene mreže Reddit, koja je prošlog meseca podnela zahtev američkoj komisiji za hartije od vrednosti za listiranje na Njujorškoj berzi. To bi, inače, trebalo da bude jedno od većih listiranja ove godine.
Opširnije
Musk tužio OpenAI jer rade za profit, a ne za dobrobit čovečanstva
Izvršni direktor Tesle Elon Musk tužio je OpenAI i Sama Altmana zbog navodnog kršenja njihove osnivačke ideje.
01.03.2024
WSJ: SAD istražuju da li su investitori u OpenAI bili zavedeni
Američka komisija za hartije od vrednosti istražuje da li su investitori OpenAI-ja dovedeni u zabludu, dok je startap prolazio kroz debatu o rukovodstvu.
29.02.2024
Reddit podneo zahtev za IPO, Altman im jedan od vodećih vlasnika
Izvršni direktor OpenAI-ja Sam Altman je jedan od najvećih vlasnika Reddita, prema dokumentaciji za inicijalnu javnu ponudu.
23.02.2024
Microsoft ne želi veću kontrolu nad OpenAI-jem, kaže Nadella
Izvršni direktor korporacije Microsoft Satya Nadella rekao je da ne želi veću kontrolu nad svojim partnerom.
16.01.2024
Međutim, prema pisanju Bloomberga, teško je precizno ustanoviti izvore njegovog bogatstva. Altman ulaže u niz bliskih kompanija, kao što je Neuralink Elona Muska, koje ne otkrivaju njegov tačan udeo i nisu uključene u Bloombergovu računicu. Procenjuje se da najveći deo njegovog bogatstva potiče od 1,2 milijarde dolara uloženih u skup fondova rizičnog kapitala. Preko 430 miliona ima u Apollo Projectsu, investicionom fondu koji je osnovao sa svojom braćom.
Uz to, vodio je rundu finansiranja od 500 miliona dolara u kompaniju za nuklearnu fuziju Helion Energy 2021. godine, a uložio je 180 miliona dolara u Retro Biosciences, koji radi na produžavanju ljudskog životnog veka. Predsednik inkubatora za startapove Y Combinator postao je 2014. i podržao je neke od najpoznatijih kompanija koje su prošle kroz inkubator.
Podsetimo, Musk je prošle nedelje tužio OpenAI i Altmana zbog navodnog kršenja njihove osnivačke ideje za razvoj veštačke inteligencije za dobrobit čovečanstva. Prema Muskovom mišljenju, oni su umesto toga na prvo mesto stavili profit kompanije. Do toga je došlo neposredno nakon što su svetski mediji preneli da Sjedinjene Američke Države (SAD) istražuju da li su investitori u OpenAI bili dovedeni u zabludu, dok je startap prošle godine prolazio kroz žestoku debatu o rukovodstvu kompanije.
Musk je u tužbi naveo da je uložio desetine miliona dolara u OpenAI pod uslovom da taj startap ostane neprofitna organizacija, posvećena stvaranju bezbedne opšte veštačke inteligencije otvorenog koda za javnu korist. U međuvremenu, najbogatiji čovek na svetu prikuplja novac za xAI, projekat u oblasti veštačke inteligencije koji ima sopstveni četbot, nazvan Grok, a koji je direktan konkurent OpenAI-jevom ChatGPT-ju.