NIS grupa ostvarila je u prvom kvartalu ove godine neto dobit od 15,6 milijardi dinara, što je jedan od najboljih finansijskih rezultata za otkad je kompaniju preuzeo ruski Gazprom.
Prema rečima analitičara kompanije IPOPEMA Securities SA Vladana Pavlovića, rezultati NIS-a za ovaj kvartal su veoma dobri, a pogodovala im je, kako kaže, klima povišenih cena nafte i naftnih derivata.
“NIS je integrisana naftna kompanija koja ima operacije proizvodnje, ali i prerade i prometa. Rast na ceni nafte na globalnom nivou uvek ide u prilog naftnim kompanijama koje imaju segment proizvodnje (istraživanja i vađenja nafte), s obzirom da skuplja nafta donosi i veće prihode dok su troškovi uglavnom fiksne prirode”, objasnio je Pavlović za Bloomberg Adriju.
Iz toga razloga je i NIS, kako kaže, u segmentu istraživanja i vađenja imao veoma impresivne rezultate u prvom kvartalu, što je uticala na ukupni rezultat.
Pavlović je istakao i da je rezultat u preradi bio veoma dobar jer je kompanija prerađivala zalihe nafte koje je ranije nabavila po nižim cenama, dok je istovremeno cena derivata koje prodaje bila u uzlaznom trendu.
U izveštaju kompanije navodi se da obaveze NIS grupe po osnovu poreza i drugih javnih prihoda iznose 53,2 milijarde dinara.
Takođe, dodaje se da je u prva tri meseca ove godine zabeležen rast cena nafte, pa je prosečna vrednost nafte tipa brent bila 101,4 dolara po barelu, što je 67 odsto više od prosečne cene iz prvog kvartala 2021. godine.
Na aktivama NIS grupe u Srbiji i regionu ukupno je proizvedeno 292,1 hiljada uslovnih tona nafte i gasa, što je blagi rast u odnosu na proizvodnju ostvarenu u prvom tromesečju prošle godine (291,8 hiljada uslovnih tona).
U Rafineriji nafte Pančevo prerađeno je 904,9 hiljada tona sirove nafte i poluproizvoda, što je 20 odsto više u odnosu na uporedni izveštajni period. Ukupan obim prometa naftnih derivata povećan je 23 odsto u odnosu na isti period prošle godine i iznosi 958,6 hiljada tona.
Generalni direktor NIS-a Kiril Tjurdenjev rekao je da je ta kompanija, iako suočena sa veoma složenim okolnostima, uspela da očuva rednovno poslovanje i redovno snabdevanje domaćeg tržišta naftnim derivatima.
Istakao je da su u razvoj kompanije smo u prva tri meseca ove godine investirali 3,8 milijardi dinara i nastavili rad na jačanju sinergije sa HIP Petrohemijom.
“I u nastavku godine NIS grupa će ostati fokusirana na čvrstu finansijsku disciplinu i sprovođenje poslovnog modela koji je dao dobre rezultate u izazovnim uslovima”, rekao je Tjurdenjev.
Kada je u pitanju dalje poslovanje NIS-a, analitičar Pavlović kaže da ono uglavnom zavisi od toga na kojim nivoima će biti cena nafte, ali i koliki će obim proizvodnje i prerade kompanija ostavarivati.
„Ukoliko nafta pojeftini, što je u dugoročnom smislu veoma verovatno, to će se negativno odraziti na rezultate NIS-a u segementu istraživanja i proizvodnje, pa samim tim i na celo poslovanje. To će, doduše, imati pozitivan efekat na segment prerade, ali najveći deo profita NIS-a dolazi iz segmenta istraživanja i proizvodnje“, navodi Pavlović.
Pavlović ukazuje da ta prognoza dugoročno nije povoljna za NIS.
Međutim, dodaje da će kompanija verovatno, kao i sve slične njoj, pokušati da diverzifkuje poslovanje, kako bu umanjila zavisnost od trendova na samoj nafti i naftnim derivatima.
„U tom svetlu treba gledati njihovo nedavno preuzimanje Petrohemije, investicije u proizvodnju električne energije, kroz projekat TETO Pančevo i eventualni nastavak ulaganja u vetropark Plandište“, zaključio je Pavlović.