Austrijski serijski preduzetnik i generalni direktor investicionog društva Schütz Family Office Alexander Schütz odnedavno je novi najveći akcionar Addiko Bank AG, za koji su se ove godine nadmetale kompanije iz Adria regiona. Upravo jedna od njih - srpski Diplomat Pay, bila je ta od koje je Schütz preko svoje firme S-Quad Handels- und Beteiligungs GmbH i kupio vlasnički udeo od 9,99 odsto u austrijskoj banci.
Za vlasništvo nad Addikom prethodno se borio Agri Europe Cyprus Limited, tada u vlasništvu nedavno preminulog Miodraga Kostića, Nova Ljubljanska banka (NLB), Alta Pay Group i pomenuti Diplomat Pay. Prve dve kompanije povukle su se nakon što letos nisu ostvarile svoje ciljeve o kupovini, a Evropska centralna banka (ECB) oglasila se povodom udela koje poseduju Alta Pay i Diplomat Pay, navodeći da im je suspendovala pravo glasa jer smatra da su dva akcionara delovala zajedno i nisu obavestila regulatore da su stekli kvalifikovani udeo.
Vlasnička struktura zajmodavca sa sedištem u Beču se tokom godine više puta značajnije menjala, a interesovanje investitora poguralo je cenu njegovih akcija na rekordni nivo. Najnovije izmene u vlasništvu još nisu ažurirane na sajtu banke.
Opširnije
Addiko AG ima novog akcionara, austrijskog investitora
Addiko Bank AG ima novog ključnog akcionara, kompaniju S-Quad Handels- und Beteiligungs GmbH, čiji je vlasnik investitor i osnivač kompanije C-Quadrat Alexander Schutz.
04.12.2024
Kostić milion akcija Addika prebacio sa Agri Europea na Gorenjsku banku
Gorenjska banka iz Kranja u vlasnistvu srpskog biznismena Miodraga Kostića, kupila je 1.011.812 akcije društva Addiko Bank AG.
12.11.2024
Srpski Alta Pay: Ne znamo ništa o navodnoj istrazi ECB
Alta Pay Group je jedan od regionalnih igrača koji su ove godine pokazali interesovanje za kupovinu udela u Addiko Bank AG.
14.10.2024
Zašto akcije Addiko Banka poslednjih dana beleže snažan rast?
Deonice ove banke skočile za 25 odsto na 20 evra, sa nešto manje od 16 evra. Po profitabilnosti, Addiko je nadmašio i slovenačku banku NLB.
11.10.2024
Mada konkretnih planova u tom smeru još nema, Schütz u intervjuu za Bloomberg Adriju poručuje da kupovina dodatnih akcija u Addiku ostaje otvorena opcija. A kako je uopšte došlo do odluke za preuzimanje udela od Diplomat Paya i kakvu cenu deonica banke očekuje u narednom periodu, pročitajte u nastavku.
- Kakva poslovna logika stoji iza odluke da steknete udeo u Addiku?
Poslovna logika je u tome da je Diplomat Pay želeo da proda udeo, a da smo se mi nakon razmatranja uverili da banka posluje veoma dobro. Davno smo mislili da investiramo u IPO (engl. initial public offering - inicijalna javna ponuda, prim. aut.), ali u tom trenutku nismo bili dovoljno hrabri. Sada su uprava i nadzorni odbor uradili vrlo dobar posao u smanjenju ukupnog rizika i restrukturiranju banke.
Čak i ako se stopa rasta možda neće održati u narednim godinama i uz neke potencijalne prepreke zbog smanjenja kamatnih stopa i povećanja stope za neizmirenje obaveza, geografska ekspanzija, kao i snažan menadžment i čvrst bilans stanja čine ga veoma atraktivnim investicionim slučajem po mom mišljenju.
- Da li su banke dosad predstavljale značajan deo Vašeg investicionog portfelja?
Imamo dugogodišnje iskustvo u poslovanju u domenu finansijskih usluga. Osnovao sam C-Quadrat Investment AG 1991. godine zajedno sa svojim partnerom, što je kompanija za upravljanje imovinom koja je aktivna u preko 20 zemalja kao butik firma za upravljanje imovinom, a danas pod upravljanjem ima preko devet milijardi evra i bila je kotirana na berzi u Frankfurtu pre nego što smo je ponovo uzeli u privatno vlasništvo.
Tada je C-Quadrat kupio 9,9 odsto udela u Deutsche Bank AG kroz finansijske derivate, a u ime kineske grupe HNA, koja je kasnije raspuštena. Mi smo preuzeli preostali udeo od nešto iznad jedan odsto Deutsche Banka prilikom otkupa nazad C-Quadrata od HNA.
Nakon toga kupio sam privatnu banku u Luksemburgu Freie Internationale Sparkasse od Sparkasse Bremena u Nemačkoj, koju sam nekoliko godina kasnije prodao preimenovanu u FIS Privatbank vodećoj latinoameričkoj investicionoj banci BTG Pactual, što je bila velika prekretnica BTG-ove svetske strategije širenja svog poslovanja u Evropu.
- Da li planirate da steknete još akcija u Addiku i, ako je to slučaj - šta bi bio razlog za takvu odluku?
Ukoliko drugi akcionari žele da prodaju svoje deonice, bićemo otvoreni za pregovore u zavisnosti od cene i saglasnosti nadležnih regulatora. Trenutno ne postoje takvi planovi.
- Poslednjih meseci nekoliko kompanija iz Adria regiona, uključujući Diplomat Pay, Alta Pay, Agri Europe Cyprus i NLB, konkurisalo je za udeo u Addiku. Kako gledate na to? Čemu biste pripisali veliko interesovanje za austrijsku banku, posebno kada je reč o kompanijama iz ovog regiona?
Nismo bili uključeni u ove diskusije i pokušaje transakcija, ali ćemo biti zainteresovani da saznamo kakva su njihova razmišljanja i planovi za razvoj banke.
- Očekujete li dalje promene u vlasničkoj strukturi Addika u bliskoj budućnosti i kakve bi te promene mogle biti?
Mislim da sam pogrešna osoba da odgovorim na to pitanje u ovom trenutku, ali bih bio srećan da imamo još jedan razgovor sredinom sledeće godine kada budemo saznali više o tome.
- Kakva su vaša predviđanja u vezi sa cenom akcija Addika u narednom periodu?
Promet akcija na berzi je veoma nizak i mislim da ono što trenutno vidimo nije dobar pokazatelj realne vrednosti. Akcije u slobodnom prometu i tržišna kapitalizacija mogu biti premali da bi bili privlačni za veće institucionalne akcionare. Ako se pogleda odnos tržišne i knjigovodstvene vrednosti u ovom trenutku, mogao bih da zamislim da postoji dobar potencijal da se cena akcija snažno poveća ukoliko učinak banke ostane dobar i sporovi akcionara budu okončani.
- Na osnovu Vašeg iskustva u bankarskoj industriji, kako očekujete da će ovaj sektor poslovati u Evropi 2025. godine?
Verujem da će sektor i dalje dobro poslovati, iako očekujem povećanje kreditnih rezervi imajući u vidu izazovno ekonomsko okruženje u mnogim zemljama. Uopšteno gledano, smatram da je bankarska industrija vrlo otporna sve dok se tržište nekretnina ne uruši ili ne dođe do bilo kakvih drugih materijalnih negativnih efekata poput dalje eskalacije ratova, berzanske krize ili pandemije.