Cene nafte su na putu da treći uzastopni mesec registruju pad, što bi bio najduži period da nafta pada u više od dve godine. Uzrok pada su perspektive slabijeg globalnog rasta jer centralne banke pooštravaju monetarnu politiku, a Kina nastavlja da vrši pritisak sprovodeći strategiju nulte tolerancije na virus korona (Covid-Zero).
Cena američke referentne nafte West Texas Intermediate (WTI), koja se prodavala iznad 92 dolara po barelu nakon previranja u utorak, u avgustu je pala za više od šest odsto, što je najveći procenat od sredine januara. Američki Fed vodi agresivnu politiku povećavajući kamatne stope kako bi suzbio inflaciju, dok se Evropa bori sa energetskom krizom koja bi mogla da bude vesnik recesije. U Kini, najvećem uvozniku nafte, rast ekonomije je usporio.
Trgovci takođe primećuju mnoštvo problema u snabdevanju. Ipak, čini se da veliki nemiri ovih dana u Libiji i Iraku nisu uticali na proizvodnju nafte u obe države članice OPEC-a. Takođe, pregovara se o obnavljanju iranskog nuklearnog sporazuma, zbog kog bi na tržište moglo da uđe više nafte.
Pad cena nafte u avgustu obeležio je poslednje poglavlje ove burne godine, u kojoj su cene u prvoj polovini porasle zbog ruske invazije na Ukrajinu, a zatim pale zbog promene taktike centralnih banki i Moskve koja je uspela da održi većinu izvoza. Nedavni pad podstakao je vodeću članicu OPEC-a, Saudijsku Arabiju, da predloži mogućnost smanjenja proizvodnje nafte, iako su ruski mediji izvestili da organizacija trenutno ne pregovara o takvom potezu.
Glavna tema su "pesimistična makroekonomska očekivanja, zajedno sa ograničenom ponudom zbog manjka zaliha", izjavio je Zhou Mi, analitičar instituta Chaos Research u Šangaju, koji je povezan sa kompanijom Chaos Ternary Futures.
Podaci od srede potvrdili su izazove sa kojima se suočava Kina. Proizvodnja se u avgustu smanjila drugi mesec zaredom, a ekonomija je pogođena talasima virusa korona, krizom na tržištu nekretnina, kao i nestašicama struje.
Cene:
WTI za isporuku u oktobru bio je za 0,8 odsto veći, na 96,98 dolara po barelu na njujorškoj berzi u 07.18 ujutru u Londonu.
Brent za oktobarsko poravnanje ojačao je za 0,9 odsto, na 100,21 dolar po barelu na berzi ICE Futures Europe.
Fjučersi su pali za 0,9 odsto u avgustu.
Sirovine poput nafte takođe su se suočile sa preprekama ovog meseca, jer je jačanje dolara uzrokovalo veće cene sirovina van SAD. Bloombergov Dollar Spot Index porastao je za više od dva odsto u avgustu, kada su Federalne rezerve povećale kamatnu stopu, čiji je rekord dostignut u julu.
Rasponi (spread) ukazuju na to da je zatezanje na tržištu popustilo. Raspon WTI, razlika između aktuelne najniže prodajne i najviše kupovne ponude, bio je 48 centi po barelu, u poređenju sa 1,87 dolara pre mesec dana.
Kada Administracija za energetske informacije (EIA) u sredu izda nedeljnu analizu ponude i potražnje, moći ćemo bolje da vidimo uslove na tržištu SAD. U utorak, Američki institut za naftu (API) ukazao je na skromnu izgradnju državnih naftnih preduzeća, iako je došlo do smanjenja zaliha u Kušingu, u Oklahomi, saopštili su ljudi koji su upoznati sa temom.