Nafta je oslabila treći dan zaredom, a trgovci procenjuju izglede za svetske kamatne stope i američki dolar.
Brent je pao na 85 dolara za barel, nakon što je izgubio skoro dva odsto vrednosti u prethodna dva dana, dok je West Texas Intermediate bio na ispod 81 dolar. Indeks koji prati američku valutu je na putu da zabeleži najbolju nedelju od januara, posle iznenadnog smanjenja stope Švajcarske nacionalne banke, kao i slabosti kineskog juana. To je prepreka za većinu sirovina, a dolazi uprkos tome što su Federalne rezerve (Fed) nagovestile da niže kamatne stope ostaju u igri ove godine.
Opširnije
Indija počela da uvozi više američke nafte nakon otežanih ruskih tokova
Indijske rafinerije nafte su na putu da preuzmu najviše američke sirove nafte u poslednjih godinu dana.
19.03.2024
Ruska rafinerija u plamenu dok cena nafte raste nakon pada SAD zaliha
Cena nafte na svetskom tržištu je napredovala nakon četiri dana gubitaka pošto je industrijski izveštaj ukazivao na smanjenje američkih zaliha sirove nafte.
13.03.2024
Nakon nafte i gasa, Krk postaje ključ za energetsku revoluciju Evrope
Ostrvo Krk se već dokazalo kao energetsko čvorište za naftu i tečni prirodni gas, a čini se da tu nije kraj.
09.03.2024
Akumulacija rizika ugrožava energetsku stabilnost
Dve godine rata u Ukrajini obeležile su vojne i ekonomske bitke. EU je uvela 13 paketa sankcija Rusiji, a poslednji se odnosi na vojni sektor.
02.03.2024
Nafta je u prvom kvartalu ostvarila napredak, nakon što je poslednjih nedelja izašla iz okvira uskog raspona, a zbog smanjenja zaliha u Sjedinjenim Američkim Državama (SAD), smanjenja proizvodnje OPEC+ i ukrajinskih napada na ruske rafinerije. Međutim, dobici su ograničeni povećanjem ponude izvan kartelske grupe i nejasnim ekonomskim izgledima za najvećeg uvoznika nafte - Kinu.
Uprkos različitim pritiscima na cenu, tržišta nafte su bila relativno mirna, sa indeksom nestabilnosti za svetski referentni brent koji je potonuo na četvorogodišnji minimum. Benzin, u međuvremenu, pokazuje znake snage, sa profitnom maržom za proizvodnju goriva od sirove nafte u SAD blizu najveće vrednosti od avgusta.
Investicioni strateg u Standard Chartered Plc Han Zhong Liang rekao je da, uprkos nedavnom padu, očekuje da će naftna tržišta ostati tesna u kratkom roku, dok će geopolitički rizici takođe verovatno izazvati neke napade volatilnosti. Podatke o zalihama američke sirove nafte trebalo bi pratiti, s obzirom na nedavne kontrakcije zaliha, dodao je on.
U međuvremenu, na Bliskom istoku, Izrael je saopštio da će izvršiti invaziju na Rafu bez obzira na to šta kažu SAD. Država je time dovela do moguće eskalacije tenzija u tom regionu, dok se u Pojasu Gaze ona bori protiv Hamasa koji ima podršku Irana. Hutiji u Jemenu - koji su mesecima gađali brodove u Crvenom moru da bi podržali Hamas - uverili su Kinu i Rusiju da njihova plovila neće biti ugrožena.
Cene:
-
Brent za majski obračun pao je za 0,6 odsto na 85,27 dolara za barel u 15.11 u Singapuru;
-
WTI za majsku isporuku bio je za 0,6 odsto niži, sa cenom od 80,58 dolara za barel.