Nafta je nastavila da pada u Aziji, nakon što je prošle nedelje izgubila skoro šest odsto, pošto su izgledi za globalnu tražnju ostali upitni, a azijska tržišta goriva upozoravala na smanjenje rafinerijskih marži.
West Texas Intermediate (WTI) prošle nedelje je pao na 77 dolara po barelu. Tržišta dizela i benzina u Aziji su u padu, zbog čega neke rafinerije razmišljaju o smanjenju proizvodnje. Ipak, kineska Zlatna nedelja koja počinje ovog vikenda mogla bi da podstakne povećanu potrošnju avionskog goriva kako se putnici vraćaju putovanjima.
"Malo je verovatno da bi nafta mogla znatno da opadne bez širenja pukotine", rekli su analitičari RBC Capital Markets LLC, uključujući Michaela Trana i Helima Crofta, navodeći marže koje rafinerije ostvaruju preradom sirove nafte. Uprkos tome, postoje znaci da bi marže uskoro mogle prestati da padaju pošto Kina smanji izvoz naftnih derivata i ako azijske rafinerije smanje stope proizvodnje, rekli su oni.
Opširnije
Nafta na putu prvog nedeljnog gubitka posle mesec dana
Cena nafte na svetskom tržištu je na putu prvog nedeljnog gubitka od prošlomesečne bankarske krize.
21.04.2023
Sankcije Rusiji izgleda da funkcionišu, naftni prihod prepolovljen
Čini se da sankcije Rusiji funkcionišu kako je planirano, s obzirom na to da je izvoz nafte u martu bio najveći od pandemije koronavirusa.
14.04.2023
Zahlađenje odnosa SAD i Saudijske Arabije pogađa tržište nafte
Naftni savez Rusije i Saudijske Arabije ima potencijal da stvori poteškoće za američku ekonomiju.
13.04.2023
Nafta beleži treći nedeljni dobitak na krilima smanjenja OPEC+
Cena nafte na svetskom tržištu je zabeležila treći nedeljni rast zaredom, a nakon iznenadnog smanjenja ponude grupe OPEC+ i pada zaliha u SAD.
07.04.2023
'Kretanje cene nafte zavisiće i od drugih faktora, ne samo od odluke OPEC'
Kretanje cene nafte u kratkoročnom, ali i u srednjeročnom periodu trenutno je teško oceniti.
04.04.2023
Sirova nafta je preokrenula skoro sve dobitke koji su usledili nakon što su Organizacija zemalja izvoznica nafte i njeni saveznici zaslepili tržišta početkom meseca planovima za smanjenje ponude. Ruske rafinerije su u međuvremenu malo snizile stope prerade nafte za ovaj mesec zbog sezone održavanja i ranije obećanih smanjenja proizvodnje.
Cene:
- WTI za isporuku u junu pao je za jedan odsto na 77,08 dolara po barelu u 12.11 po podne u Singapuru.
- Brent za namirenje u junu pao je za jedan odsto na 80,86 dolara po barelu.
Veličina povlačenja azijskih marži rafinerije iznenadila je analitičare Citigroup Inc., navodi banka u saopštenju. Dok je kolaps delimično pripisan povećanju novih rafinerija na Bliskom istoku, sada su sve oči uprte u snagu kineskog izvoza goriva i da li će se vazdušni saobraćaj u zemlji snažno oporavljati, saopštila je Citigroup.
Najnoviji podaci o radnim mestima, rastu i inflaciji u SAD biće objavljeni kasnije ove sedmice - neki od konačnih izveštaja koje će Federalne rezerve imati pre svog sastanka o politici u maju - nudeći naznake o izgledima za potražnju. Neke od najvećih svetskih naftnih kompanija takođe će izvesti rezultate ove nedelje.
"Pošto nije bilo značajnih pokretača na strani potražnje od smanjenja ponude OPEC+, čini se da je rast usporen", rekla je Priyanka Sachdeva, analitičar brokerske kuće Phillip Nova Pte Ltd. u Singapuru. "Jasno je da ekonomska zabrinutost širom sveta utiče na cene sirove nafte."