Pritisak na sirovine jer spas Credit Suissea ne podiže raspoloženje
Izvor: Rob Verdonck/Bloomberg
20. mart 2023, 09:32
Tržište čeka detalje bankarskog dogovora, kao i odluku Feda koja se očekuje u sredu
Preokreti u bankarskom sektoru produbili su propast i delovali na tržište sirovina
Bloomberg
Cene sirovina ostale su pod pritiskom uprkos intervenciji vlasti tokom vikenda da obuzda bankarsku krizu zbog koje je UBS Group AG pristala da kupi Credit Suisse Group AG, a centralne banke povećale likvidnost dolara.
Sirova nafta je oslabila, ne uspevši da zadrži rani napredak, dok je bakar ostao na istom nivou nakon dobitka od početnih 1,2 odsto. Zlato – koje je imalo koristi od bankarskih previranja uz rast od 2.000 dolara za uncu prošle nedelje – smanjilo je gubitke, što sugeriše da potražnja za utočištima ostaje karakteristika trgovanja.
Nakon što je prošle godine postigao rekord nakon ruske invazije na Ukrajinu, Bloomberg Commodities Spot indeks je izgubio više od četvrtine svoje vrednosti usled zabrinutosti zbog globalnog usporavanja, viših kamatnih stopa i ogromnne rasprodaje prirodnog gasa koji je smanjio indeks. Preokret u bankarskom sektoru - obeležen brzim kolapsom nekoliko američkih zajmodavaca i kasnijom krizom u Credit Suisseu - zatim je produbio propast, iako je došlo do izvlačenja.
Sa krizom poverenja koja preti da se proširi na finansijska tržišta, švajcarska vlada je posredovala u dogovoru za Credit Suisse tokom vikenda, uključujući garanciju za potencijalne gubitke od imovine koju preuzima UBS. Federalne rezerve i pet drugih centralnih banaka takođe su najavile koordinisanu akciju za povećanje likvidnosti u aranžmanima za zamenu u američkim dolarima.
"Učesnici još uvek nisu potpuno uvereni da li nedavni potezi vlasti mogu da spreče dalje bankarske probleme", rekao je Yeap Jun Ron , tržišni strateg u IG Asia Pte u Singapuru. Investitori se sada pitaju da li da kupuju dok je pad, rekao je Yeap.
Do pada sirovina došlo je uprkos brzom ekonomskom oživljavanju Kine nakon što su zvaničnici odbacili politiku nulte tolerancije na kovid krajem prošle godine. Peking je prošle sedmice smanjio količinu gotovine koju banke moraju držati u rezervi u centralnoj banci kako bi podržale kreditiranje i ojačale oporavak.
Putanja za sirovine ove nedelje uglavnom će zavisiti od toga kako je dogovor Credit Suisse primljen pošto se detalji potpuno sagledaju, kao i od ishoda sastanka Federalnih rezervi o određivanju stopa u sredu. Iako su američki političari nagovestili svoju spremnost da podignu stope za 50 baznih poena kako bi obuzdali još uvek vruću inflaciju pre izbijanja bankarske krize, posmatrači tržišta sada očekuju manje povećanje, ili možda čak pauzu.
U svom saopštenju za vikend, Fed i partnerske centralne banke navele su da će povećati učestalost sedmodnevnih operacija dospeća sa nedeljnih na dnevne. Novi aranžmani će delovati kao „važan zaštitni mehanizam likvidnosti za ublažavanje napetosti na globalnim tržištima finansiranja“, rekli su oni.
"Sporazum UBS - Credit Suisse podiže raspoloženje na svim tržištima, iako investitori i dalje oprezno prate razvoj bankarske krize", rekao je Wang Rong, analitičar u Guotai Junan Futures Co. iz Šangaja.
Akcije su porasle, a obveznice pale, nakon što je Donald Trump najavio trgovinski sporazum sa Velikom Britanijom i naglasio da bi, ako razgovori sa Kinom budu uspešni, carine mogle biti smanjene.