Indonezija, glavni globalni izvoznik palminog ulja, u četvrtak je strogo zabranila izvoz cele palete proizvoda od palminog ulja. Iako se može činiti da je važnost tog tropskog ulja precenjena, danas se ono nalazi svuda - u hrani, sapunu, karminima, pa čak i kertridžima. Zato poteze Indonezije sa pažnjom prati ceo svet.
To je dodatan izazov na tržištu jestivog ulja koje je već poremetio uticaj ruske invazije na Ukrajinu. S obzirom na to da su troškovi hrane globalno dosegli rekordne nivoe, vlade preduzimaju korake kako bi osigurale vlastite zalihe. UN je pozvao lidere država da trgovinu ostave otvorenom, upozoravajući da će protekcionizam podići cene i dovesti do praznih polica u zemljama zavisnim od uvoza.
Odlučnost zemlje da sprovede zabranu pokazuje i mornarica koja je objavila da je zadržala dva tankera koji su prevozili palmino ulje prema Indiji i Ujedinjenim Arapskim Emiratima zbog navodnog kršenja izvoznih kontrola. Mornarica je najavila i veći nadzor kako bi sprečila krijumčarenje.
"Indonezijska zabrana izvoza inflatorna je za sve. Ako je lanac snabdevanja poremećen, fabrike će pokušati da racionalizuju svoje zalihe jer ne znaju šta će se dogoditi sutra", rekao je Atul Chaturvedi, predsednik Udruženja ekstraktora otapala Indije (Solvent Extractors’ Association). Indija je najveći uvoznik palminog ulja, a 45 posto tog ulja dobija iz Indonezije.
Indonezija nikome ne olakšava svojom zabranom izvoza palminog ulja. Najveći proizvođač rekao je u petak da će obustaviti sve isporuke jestivog ulja, zbog čega cene palminog ulja i njegove zamene, sojinog ulja, rastu. Zatim su se kasno u ponedjeljak pojavili navodi da će samo rafinisani proizvod, palmin olein, biti zabranjeno izvoziti, što je podstaklo pad cena.
Vlada im je u sredu uveče priuštila još jedan šok, kontradiktorno ranijim najavama, proširivši zabranu na sirovo palmino ulje, RBD palmino ulje, pa čak i ulje za kuvanje. Drugim rečima, proizvode u celom lancu snabdevanja. Indonezija čini trećinu svetskog izvoza jestivog ulja.
"Taj je potez jedan od najvećih primera poljoprivrednog nacionalizma tokom trenutnog talasa rasta cena hrane", rekao je Tobin Gorey, strateg za poljoprivredne proizvode u australijskoj banci Komonvelt (Commonwealth Bank of Australia).
Cene terminskih ugovora na palmino ulje u četvrtak su pale čak 3,9 odsto na 6.714 ringgita (1.539 dolara) po toni. Cene su premašile dnevno ograničenje trgovanja od 10 odsto dan ranije, i to nekoliko sati pre nego što je Indonezija objavila proširenje zabrane izvoza.
Indonezijski predsjednik Joko Widodo rekao je kasno u sredu da će zabrana biti ukinuta nakon što se zadovolji lokalna potražnja za osnovnim namirnicama, nazivajući "ironičnom" situaciju da zemlja ima poteškoća s nabavkom ulja za kuvanje. Izjavio je da odluka o zabrani izvoza dolazi nakon što se prethodne politike, kojima su se pokušale ublažiti nestašice, nisu pokazale učinkovitima.
Neizvesno je hoće li zabrana doneti željeni učinak. Vlada je priznala da bi ova politika mogla smanjiti proizvodnju palminog ulja i rezultirati neprodatim proizvodima. Takođe, postoji zabrinutost oko toga koliko će vremenski indonezijski proizvođači izdržati pre nego što ostanu bez skladišnih kapaciteta za ulje koje ne smeju izvoziti.
"Ovakvim tvrdim stavom vlada kažnjava određene rafinere kažnjavajući celu indonezijsku plantažnu industriju. Svi igrači u Indoneziji će verojatno patiti, iako će čisti izvoznici verojatno patiti više", napisao je analitičar RHB Research Hoe Lee Leng.