Dugo očekivani sastanak OPEC+, održan u četvrtak, nije zadivio javnost. Alijansa se dogovorila da će proizvoditi 648.000 barela dnevno u julu i avgustu, što je za oko 50 odsto više nego poslednjih nekoliko meseci.
Međutim, postoje sumnje u sposobnost grupe da u potpunosti to i ostvari, s obzirom na to da će proizvodnja biti raspoređena među članicama od kojih će se mnoge možda boriti da povećaju proizvodnju.
Cena nafte je porasla šesti mesec zaredom, što je najdužia tendencija rasta u poslednjoj deceniji, i izgleda da će se nastaviti kako se deficit snabdevanja povećava.
Evo šta su vodeći analitičari imali da kažu o odluci OPEC+ i šta bi to značilo za cene nafte.
Goldman Sachs Group Inc.
Najnovija odluka OPEC+ znači povećanje od 200.000 barela dnevno na leto, pri čemu Rusija i dalje zadržava svoj udeo, a mnoge zemlje zaostaju za ciljanim kvotama, rekli su analitičari Damien Courvalin i Callum Bruce u belešci. Dogovor ne predstavlja viši nivo proizvodnje za kasniji period ove godine, s tim što je proizvodnja jednostavno prebačena napred iz septembra.
Banka i dalje naglašava rizike u snabdevanju OPEC+ u drugoj polovini ove godine, s obzirom na evropsku zabranu uvoza ruske nafte i nedostatak napretka u pregovorima sa Iranom. Goldman je ponovio prognozu o ceni brenta od 125 dolara po barelu u drugoj polovini godine.
ING Groep NV
Povećanje ponude deluje veliko na papiru, ali je malo verovatno da će grupa zaista uspeti da dostigne ove proizvodne ciljeve, rekao je u intervjuu Warren Patterson, šef strategije za robu iz Singapura u ING-u. Ruska proizvodnja će zbog sankcija verovatno biti niža u narednim mesecima, dok postoji ograničen kapacitet slobodne proizvodnje među koalicijom OPEC+. Banka je zadržala svoju prognozu za brent u proseku od 122 dolara po barelu u drugoj polovini.
Citigroup Inc.
Odluka OPEC+ bi u praksi mogla da znači 132.000 barela dnevno svakog meseca stvarne dodatne proizvodnje iz Saudijske Arabije, Ujedinjenih Arapskih Emirata, Kuvajta i Iraka, rekli su analitičari Citija Eric Lee i Francesco Martoccia u belešci. Cene su rasle tokom prošle nedelje dok su tržišta procenjivala odluku EU da zabrani rusku naftu, ukinute lokdaune u Kini i početak letnje sezone vožnje u SAD, navodi se u saopštenju.
FGE
Nerazumno je očekivati da će OPEC+ proizvesti milione barela kako bi se pobrinuo za to što su mnogi kupci sankcionisali rusku naftu, posebno u Evropi, rekao je predsednik FGE Fereidun Fesharaki u intervjuu za Bloomberg TV. Da je OPEC+ dodao 1,5 miliona barela dnevno, ne bi bilo dodatnih kapaciteta kada bi se potražnja povećala za mesec-dva, rekao je on.
Osim ako se iranske zalihe - koje bi odmah mogle da spuste cene za 10 do 15 dolara po barelu - ne vrate zbog nuklearnog sporazuma, velika zabrana ruske nafte bi zadržala cene iznad 100 dolara po barelu.