Nafta je porasla drugi dan zaredom zbog znakova daljeg popuštanja pandemijskih mera u Kini i budući da je ključni severnoamerički naftovod ostao zatvoren.
West Texas Intermediate popeo se iznad 74 dolara po barelu nakon što je u ponedeljak porastao za tri odsto, što je prvi rast u sedam radnih dana. Kineski ambasador u SAD rekao je da će država nastaviti ublažavanje ograničenja i da će uskoro primiti više međunarodnih putnika, podižući nade potražnje u najvećem svetskom uvozniku nafte.
Kinesko brzo ukidanje politike "Covid Zero" dovelo je do naglog oporavka najvećeg domaćeg tržišta vazdušnih putovanja na svetu, iako je porast broja slučajeva izazvao zabrinutost u vezi sa potrošnjom energije. Ekonomisti takođe očekuju da će Kina olabaviti fiskalnu i monetarnu politiku kako bi podstakla rast.
"Ponovno otvaranje i propratna projekcija veće potražnje za naftom zaseniće strahove od kočenja rasta", rekao je Vishnu Varathan, šef ekonomije i strategije za Aziju u Mizuho Bank Ltd. u Singapuru. Tu je i "koordinirani politički podsticaj koji podstiče ekonomski oporavak", rekao je.
Nafta je još uvek na putu za svoj prvi uzastopni tromesečni pad od sredine 2019. zbog zabrinutosti u vezi sa globalnim ekonomskim izgledima, uz slabu likvidnost na tržištu nafte, koja pogoršava oscilacije cena. Ulagači će kasnije u utorak pratiti podatke o potrošačkim cenama u SAD, tražeći naznake na putu monetarne politike.
TC Energy Corp. tek treba podneti plan ponovnog pokretanja potreban za nastavak rada naftovoda Keystone nakon izlivanja nafte. Iz cevovoda je sada iscurilo više sirove nafte nego iz bilo kog drugog naftovoda na kopnu SAD u poslednjih 12 godina.
Cene:
WTI za isporuku u januaru porastao je za 1,4 odsto na 74,16 dolara za barel u šest ujutro u Londonu.
Brent za obračun u februaru je ojačao za 1,5 odsto na 79,13 dolara po barelu.
Razlike između fjučersa i dalje nagoveštavaju obilnu ponudu u kratkom roku, a fjučersi WTI i Brent su i dalje vredniji od trenutnih cena. Razlika između dva najbliža ugovora za svetsku referentnu vrednost iznosila je 29 centi po barelu u plusu, u poređenju sa 1,58 dolara po barelu u minusu, koliko je iznosilo u prethodnom mesecu.
Tokom sedmice će se u celoj Evropi zadržati izuzetno hladno vreme, stvarajući veliki pritisak na električne mreže i povećavajući potražnju za gorivom. Ujedinjeno Kraljevstvo je zatražilo da dve rezervne jedinice na ugalj rade u ponedeljak pre nego što je otkazalo zahtev zbog znakova otopljavanja.