Cena severnoatlantske nafte Brent skočila je na više od 120 dolara po barelu u ponedeljak, u trgovanju koje se odvijalo pred odluku Evropske unije (EU) o delimičnoj zabrani uvoza nafte iz Rusije.
Zvaničnici iz EU se nadaju da će do kraja dana postići dogovor oko zabrane uvoza, koji najviše koči Mađarska jer se plaši da će joj zabrana uvoza nafte iz Rusije znatno ograničiti zalihe uprkos predlozima koji bi upravo to i omogućili.
Prema poslednjim informacijama koje je Bloomberg dobio od neimenovanih zvaničnika, embargo bi se odnosio samo na naftu koja se prevozi pomorskim putem i neke države bi dobile izuzeće od zabrane uvoza.
Rastu cene doprinosi i sve veća potražnja u Kini pošto su konačno ukinute neke mere koje su blokirale Peking i Šangaj zbog virusa kovid 19. Međutim, ponuda je još uvek ograničena, što zbog sankcija Rusiji i zatvaranja Kine, što zbog činjenice da OPEC+ ne uspeva da proizvede onoliko nafte koliko je potrebno da se stabilizuje tržište. Ova grupa proizvođača nafte će se sastati kasnije ove nedelje kako bi ponovo razgovarali o stanju na tržištu.
Brent je za dospeće u julu dostigao cenu od 120.50 dolara po barelu, što je najveća cena fjučersa Brenta zabeležena u poslednja dva meseca. Cene fjučersa koji ističu u narednim mesecima takođe su u porastu, ali prikazuju pad cene u narednoj godini. Doduše, tržišta veruju da se pre aprila sledeće godine cena nafte neće spustiti ispod 100 dolara po barelu.
Visoka cena nafte doprinosi inflaciji koju centralne banke već pokušavaju da iskontrolišu serijom podizanja kamatnih stopa.
Cene nafte skočile su više od 52 odsto od početka godine, a od prve polovine aprila Brent nije sišao ispod 100 dolara po barelu.