Evropa je uspela zalihama iz SAD da popuni prazninu koju su ostavili manji tokovi ruskog gasa, ali to neće biti dovoljno.
Dok američki gas sada čini 40 odsto evropskog uvoza tečnog prirodnog gasa, on će činiti samo delić deficita iz Rusije sledećeg leta, kaže BloombergNEF. To znači da će sledeće godine biti teže popuniti zalihe kada je izvesno da Evropu čeka duži period bez ruskog gasa.
Obezbeđivanje snabdevanja koje nije potrebno velikom kupcu u Aziji bilo je ključno za Evropu jer zamenjuje snabdevanje cevovodima za superhlađeno gorivo. Da bi zadovoljio buduću potražnju, mora da ostane atraktivno tržište za prodavce i da crpi oko 70 odsto globalnih spot snabdevanja, prvenstveno iz SAD, pošto će rast proizvodnje LNG-a ostati ograničen u narednih nekoliko godina.
Pošto je do smanjenja snabdevanja iz Rusije, nekada najvećeg evropskog snabdevača gasom, došlo tek na kraju letnje kampanje skladištenja, nedostatak protoka će biti još očigledniji sledeće godine.
"Snabdevanje SAD je posebno osetljivo na cene i preći će na premium tržište, gde će Evropa ostati osim ako se azijska potražnja ne poveća", rekao je analitičar BNEF-a Arun Toora. "Međutim, povećanje u odnosu na prethodnu godinu nije dovoljno da nadoknadi potpuno smanjenje snabdevanja ruskim gasovodima sa manje od polovine ovih količina pokrivenih povećanjem LNG-a."
Uvoz LNG-a u severozapadnu Evropu i Italiju između aprila i septembra verovatno će porasti za devet milijardi kubnih metara u odnosu na godinu dana ranije, prema BNEF-u. Ali sa obustavom isporuke ključnog gasovoda Severni tok i stalnim rizikom od potpunog gašenja kroz Ukrajinu, manjak od Rusije mogao bi da dostigne 20 milijardi kubnih metara.
Jedan problem je što postoji ograničena ponuda u SAD. Prekid na projektu Freeport u Teksasu znači da će američki izvoz LNG-a ove godine porasti za 12 odsto, manje nego što se očekivalo, i da će porasti istom stopom 2023. godine, navodi Bloomberg Intelligence.
Drugi problem je neizvesnost oko toga gde će taj LNG ići. Velike energetske kompanije i trgovci su obezbedili većinu američkog izvoza i takođe su u velikoj meri zaključali buduće snabdevanje SAD i mogu ga poslati tamo gde su cene najviše. To znači da bi više moglo ići u Kinu ako ublažavanje ograničenja zbog kovida poveća potražnju tamo, a ne u Evropu.
Američko tržište
Kupovina iz Evrope pomaže SAD da zadrži izvoz gasa blizu maksimalnog nivoa i ograniči rastući trgovinski deficit. Međutim, snažna globalna potražnja takođe podstiče istorijski visoke cene u Americi, povećavajući račune domaćinstava za energiju i podstičući inflaciju.
I postoji rizik od nestašice gasa u Novoj Engleskoj zbog velikog izvoza iz SAD, objavila je Federalna regulatorna komisija za energiju.
Amerika sada šalje oko 60 odsto svojih zaliha u Evropu, dva puta više od prošlogodišnjeg udela, rekao je Xi Nan, analitičar norveške konsultantske kuće Rystad Energy. Američki državni sekretar Antony Blinken rekao je da Sjedinjene Države rade na daljem jačanju te trgovine nakon što su ove godine postale glavni dobavljač LNG-a za Evropsku uniju i Veliku Britaniju.
Izvoz LNG-a iz SAD stalno raste od početka 2016. godine i uglavnom je išao u Južnu Ameriku i Aziju. To se promenilo krajem prošle godine, kada su rastuće cene u Evropi navele trgovce da preusmere terete, ponekad usred putovanja, pošto se region odvikao od ruskog gasa, za koji je decenijama bio vezan.
Ipak, količina dodatnog LNG-a, koja bi mogla da nadoknadi izgubljene ruske tokove ka Evropi, mogla bi da padne na 35 odsto sledećeg leta sa 42 odsto ove zime, saopštio je BNEF. Ipak, snabdevanje, uglavnom iz SAD, trebalo bi da se poveća sa sledećim talasom projekata koji počinju krajem 2024. Evropa takođe treba da proširi kapacitete za uvoz LNG i ublaži infrastrukturna uska grla.
"SAD će morati da prošire svoje kapacitete za izvoz LNG-a, a EU će morati da proširi svoje uvozne kapacitete u narednih nekoliko godina", navodi Rystad Energy u studiji.
- Uz pomoć Bena Hollanda, Thomasa Gualtierija i Elene Mazneve