Cena nafte na svetskom tržištu se oporavila nakon što je dostigla najniži nivo od početka januara, jer je rast dolara pauzirao, povećavajući na taj način cenu nafte. Međutim, i dalje postoji zabrinutost zbog strože monetarne politike i slabljenja tražnje.
West Texas Intermediate (WTI) vratio se na 78 dolara po barelu nakon što je potonuo za više od osam odsto u prethodne dve sesije. Merač američke valute je smanjen sa rekorda, a nafta je porasla zajedno sa drugim robama dok je globalna rasprodaja zaustavljena.
Američka naftna referentna vrednost ostaje na putu za prvi kvartalni gubitak posle više od dve godine zbog zabrinutosti da će potrošnja energije pasti, jer agresivna runda povećanja kamatnih stopa centralne banke ugrožava globalni rast. Neki analitičari kažu da bi taj pad mogao da podstakne Organizaciju zemalja izvoznica nafte i saveznike da razmotre smanjenje ponude, dok je Goldman Sachs Group smanjila svoje prognoze za naftu jer je cena na tržištu veliki udar na svetsku ekonomiju.
"Snažan dolar i opadajuća očekivanja tražnje ostaće snažan udar na cene do kraja godine", napisali su analitičari Goldmana, uključujući Damien Courvalin u izveštaju. "Ipak, strukturalno bikovska postavka - zbog nedostatka investicija, niskog slobodnog kapaciteta i zaliha - samo je ojačala, što je neizbežno zahtevalo mnogo više cene."
Cene:
- WTI za isporuku u novembru porastao je 1,5 odsto na 77,89 dolara po barelu do 8.58 ujutru u Njujorku. U ponedeljak je cena pala na 76,25 dolara, najniži nivo u toku dana od četvrtog januara.
- Brent za novembarsko poravnanje porastao je za 1,7 odsto na 85,48 dolara za barel.
Pretnje tražnji i dalje ostaju jer će monetarna politika dalje zaoštravati. Zvaničnici Federalnih rezervi signalizirali su u ponedeljak da se spremaju dalja povećanja kamatnih stopa, uz potrebu da se ukroti inflacija uprkos recesiji. Među njima, predsednica Fed banke Klivlenda Loretta Mester rekla je da će zvaničnici morati duže da zadrže restriktivnu politiku.