Evropska centralna banka (ECB) mora odlučno da deluje da bi obuzdala rekordnu inflaciju i zadržala budući rast cena pod kontrolom, s obzirom na to da slab evro dodatno podiže troškove energenata, smatra Olli Rehn, komesar Evropske komisije (EK) za ekonomske i monetarne poslove.
Važno je da zvaničnici nastave s konzistentnom normalizacijom monetarne politike, rekao je guverner finske centralne banke za Bloomberg TV na godišnjem okupljanju guvernera Federalnih rezervi (Fed) u Džekson Holu. Nužnost da ECB tokom sledećeg sastanka ponudi odlučan odgovor potvrđuju i članica izvršnog odbora ECB-a Isabel Schnabel i fracuski guverner Francois Villeroy de Galhau.
"Realnost je da imamo vrlo visoku inflaciju, globalno i u Evropi, zato je vreme za akciju", rekao je Rehn. "Sledeći potez će biti značajan iskorak u septembru, u zavisnosti od toga kakvi će biti indikatori i prognoze inflacije."
Investitori na tržištu novca smatraju da je 50 odsto šansi da će ECB u septembru povećati kamatnu stopu za pola boda.
"Monetarna politika u dilemi je kako zadržati inflaciju i ne pogurati privredu u recesiju", rekao je Rehn. "Imamo ozbiljnu energetsku krizu u Evropi i verovatno privredu evrozone očekuje usporavanje. Usporava i sada dok mi pričamo."
Regija se treba pripremiti za sukob s Rusijom jer su smanjeno snabdevanje gasom i više cene fosilnih goriva fenomeni koji će ostati na duže vreme, istakao je Rehn. "To znači ozbiljan pad kupovne moći naših građana."
Pad vrednosti evra povećava taj problem. To je jedina valuta koja je izgubila 12 odsto vrednosti u odnosu na dolar od početka godine i trenutno se njime trguje ispod nivoa pariteta.
"Naravno da pratimo tok", rekao je Rehn, naglasivši da je to indikator koji jako utiče na smer monetarne politike.
Napomenuo je i da je prerano javno govoriti o kvantitativnom zatezanju u evropskom kontekstu, iako su Fed i Bank of England već započele taj proces koji omogućuje rast prinosa na dugoročne obveznice.