Glavni broker Momentum securitiesa Nenad Gujaničić smatra da će Sjedinjene Američke Države teško izbeći recesioni scenario i pad stope zaposlenosti.
"Kada govorimo o ciklusima pooštravanja monetarne politike uvek je ključno pitanje da li će to dovesti do recesije ili će ekonomija uspeti da postepeno uspori i kasnije se vrati na pravi put. Specifičnost je ovog puta što smo imali deset godina perioda nultih kamata i privreda treba vrlo brzo da se prilagodi na to i mislim da će teško uspeti da se izbegne scenario nekakve recesije", kazao je Gujaničić za Bloomberg Adria TV.
Ostaje da se vidi, kako je naveo, koliko će duboka recesija biti, kao I koliko će to uticati na stopu nezaposlensti, koja će svakako biti veća od ovih istorijskih minimuma.
Govoreći o današnjem obraćanju predsednika Federalnih rezervi Jeromea Powella, Gujaničić veruje da danas nećemo čuti ništa novo osim novog dodvoravanja tržištu i da će ostati prognoza da će povećanje biti 75 baznih poena u septembru.
Kada je reč o drugom aspektu monetarne politike, odnosno o kvantitativnom zatezanju, Gujaničić kaže da se o tome malo govori.
“Znamo da je Fed pun hartija od vrednosti, pre svega državnih i hipotekarnih, na vrhuncu je bilo 9.000 milijardi dolara. Oni su napravili plan smanjenja tog protfelja i vrlo oprezno idu i ispod tih planova jer može vrlo negativno da utiče pogotovo na tržište nekretnine. Velika ponuda tih hipotekranih hartija vrlo brzo bi izazvala krizu na tržištu nekretnina koje se i onako dobrano hladi u toku ove godine”, navodi Gujaničić.
O tome kakve reakcije očekuje od ECB, pogledajte u videu.