Projekti takozvanog sloja dva (engl. layer 2) na blokčejnovima odnose se na projekte nadogradnje, to jest na protokole koji su izgrađeni na već postojećem blokčejn sistemima. Primarni cilj ovih protokola je rešavanje poteškoća s brzinom transakcije i skaliranjem s kojima se suočavaju glavne mreže kriptovaluta. Protokoli sloja dva pružaju dodatni okvir u kojem se transakcije mogu odvijati odvojeno od osnovnog sloja jedan. To znači da se znatna količina posla koji bi obavio glavni blokčejn može premestiti na sloj dva. Aplikacije sloja dva zatim objavljuju podatke o transakcijama na sloju jedan, koje su osigurane u glavnoj knjizi lanca blokova i istoriji.
Optimism (OP) i arbitrum (ARB) su dva najpopularnija kripto-novčića sloja dva na tržištu u ovom trenutku. CoinMarketCap je nedavno na svom profilu na X-u (bivši Twitter) istakao zanimljiv dvoboj i poređenje dnevnog broja korisnika ovih protokola.
Arbitrum, predstavnik nove generacije sloja dva na Ethereumu, započeo je svoj put na kripto-berzama u martu ove godine, dok je optimism na berzama od kraja oktobra prošle godine. U ovom trenutku zauzimaju najveći deo tržišta kriptovaluta iz sloja dva. Njihova zaključana sredstava na mrežama (engl. total value locked) zajednički zauzimaju više od 80 odsto ukupnih sredstava svih projekata sloja dva.
Opširnije
Podaci korisnika FTX-a, Genesisa i BlockFija pod rizikom zbog hakera
Pružalac poslovnih i pravnih usluga Kroll suočio se sa hakerskim napadom.
28.08.2023
JPMorgan kratkoročno očekuje "ograničeno negativno kretanje" za kripto
Nedavna rasprodaja na kripto-tržištima je verovatno pri kraju, navodi se u istraživačkom izveštaju JPMorgan Chase & Co.
28.08.2023
Kripto-pakao s druge strane spam poruke
Kripto-prijevara "pig-butchering" putem Whatsappa krije strašnu pozadinu.
26.08.2023
Binanceov novčić blizu najnižeg nivoa cene u više od godinu
BNB, kriptovaluta u srcu ekosistema berze Binance, približava se najnižem nivou cene u više od godinu.
23.08.2023
Kada je reč o dnevno aktivnim adresama, ovog leta primetan je veći broj dnevno aktivnih adresa Arbitruma, uz silaznu tendenciju, dok je od jula uočljiv prelazak 100.000 dnevno aktivnih adresa Optimisma, što ga približava Arbitrumu. S druge strane, broj dnevnih transakcija u letom periodu prikazuje dominaciju Arbitruma, s nekoliko situacija kada je Optimism preuzeo dominaciju u dnevnom prometu. Isto tako vidljivo je da se dnevni broj transakcija sve više približava broju od oko 600.000.
Trenutno ukupni iznos sredstava koji su zaključani na Ethereumu iznosi 9,69 milijardi dolara. Od tog se 5,36 milijardi dolara odnosi na projekat Arbitrum, a 2,55 milijardi dolara na Optimism.
Tržišna kapitalizacija arbitruma iznosi 1,22 milijarde dolara, što ga smešta na 38. mesto lestvice CoinMarketCapa. Ukupna količina novčića ARB je 10 milijardi, dok je trenutno u opticaju 1,27 milijardi. Od početnih 1,22 američka dolara za novčić, arbitrum trenutno beleži cenu od 0,96 dolara.
Optimism ima tržišnu kapitalizaciju od 1,04 milijarde dolara, što ga pozicionira na 41. mesto lestvice CoinMarketCapa. Ukupna količina tokena OP iznosi 4,29 milijardi dolara, dok je u opticaju trenutno 716 miliona dolara. Cena tog novčića narasla je s početnih 1,23 na 1,45 američkih dolara.
Fundamentalna razlika između ova dva blokčejn protokola je u tome što je Optimism brža i efikasnija mreža, ali je od Arbitruma nešto skuplja zbog veće naknade. Arbitrum je u potpunosti operativan, dok je Optimism još u beta fazi, što mu daje prednost zbog većeg broja korisnika. Bilo kako bilo, izbor između Arbitruma i Optimisma zavisiće od specifičnih potreba korisnika.