Bitcoin je na putu da ostvari jedan od svojih najvećih nedeljnih dobitaka u poslednjih nekoliko godina, poguran opkladama na eventualno smanjenje kamatnih stopa, dok istovremeno nadigrava napetosti u bankarskom sektoru.
Najvredniji digitalni novčić porastao je za 21 odsto od ponedeljka. Imao je nedeljni skok od najmanje toliko samo 10 puta u poslednjih pet godina, pokazuju podaci koje je prikupio Bloomberg. Manji novčići poput ethera i dogecoina takođe jačaju.
Kolaps tri regionalna američka zajmodavca i kolebanje u Credit Suisse Group AG jačaju očekivanja o prekidu monetarnog pooštravanja koje je pogodilo kriptovalute u 2022. Nemiri takođe oživljavaju tvrdnje najvatrenijih pristalica bitcoina da je novčić alternativa fiat valuti.
Opširnije
Za slom banaka kriv Fed, a ne kripto, kaže Cathie Wood
Šefica ARK Investmenta Cathie Wood oglasila se na Twitteru povodom nedavnih krahova u američkom bankarskom sektoru.
17.03.2023
Ethereumova nova nadogradnja Shanghai stiže sredinom aprila
Ethereumova sledeća velika nadogradnja softvera održaće se oko 12. aprila.
16.03.2023
Pad SVB doneo glavobolju startapovima - gde naći i čuvati novac?
Pad Silicon Valley Banka mogao bi da dovede do razvoja novih standarda u poslovanju banaka i tehnoloških kompanija.
17.03.2023
First Republic dobija spasonosnih 30 milijardi dolara depozita
Najveće američke banke pristale su da polože 30 milijardi dolara u banku First Republic.
16.03.2023
"Trenutna turbulencija u bankarskom sektoru Sjedinjenih Američkih Država (SAD), koja potencijalno dovodi do opuštenijeg stava Federalnih rezervi, jača dvostruku ulogu bitcoina kao zaštite od tradicionalnih finansija i kredibilne rizične imovine", rekao je Kunal Goel, istraživački analitičar u Messariju.
Bitcoin je porastao za čak 6,1 odsto u petak i trgovao se za oko 26.150 dolara od osam sati ujutru u Londonu. Drugorangirani ether je ojačao za otprilike četiri odsto. Akcije su takođe napredovale dok su pokušaji da se zaustavi haos u bankarskom sektoru donekle umirili investitore.
Finansijska tržišta predviđaju vrhunac Fedovih dizanja kamatnih stopa - u borbi protiv povišene inflacije - u maju, nakon čega će uslediti smanjenje od oko 70 baznih poena ove godine kako bi se podržao privredni rast.
"Svaki znak smanjenja kamatnih stopa trebalo bi da gurne fondove ka rizičnijoj imovini, što će verovatno biti dovoljno da dovede više institucionalnog novca na kripto-tržište, bez obzira na to da li makro trgovci razumeju ili veruju u dugoročnu tezu ulaganja u bitcoin", navela je Noelle Acheson, autorka biltena "Kripto je sada makro" (engl. Crypto Is Macro Now).
Sektor digitalne imovine takođe se bori sa oštrim regulatornim suzbijanjem u SAD posle kolapsa kripto-berze FTX. Posledice privremenog narušavanja pariteta USD coina (USDC) sa dolarom tokom vikenda takođe se filtriraju kroz kripto-tržišta. USDC je drugi po veličini stejblkoin, tip novčića koji bi trebalo da drži konstantnu vrednost od jednog dolara.
Komisija za hartije od vrednosti sve jače insistira na stavu da većina digitalne imovine predstavlja zapravo hartije od vrednosti, što sa sobom vuče veću zaštitu investitora, ali i potencijalno otežava trgovinu kripto-novčićima. Međutim, američki regulatori su uglavnom saglasni s tim da bitcoin nije hartija od vrednosti.
Dominacija bitcoina
Ta regulatorna dihotomija pomaže bitcoinu, dok je nervoza oko stejblkoina navela neke investitore da pređu na najvredniji novčić, kaže Markus Thielen, šef istraživanja u Matrixportu.
Bitcoin sada čini 43 odsto ukupne tržišne vrednosti kripto-sektora, što je najveći udeo od juna 2022. godine, pokazuju podaci platforme CoinGecko.
Novčić je ove godine porastao za oko 57 odsto i nalazi se na najvišem nivou od juna 2022. Ali ostaje daleko od svog rekorda od skoro 69.000 dolara iz novembra 2021.