Investitori u kriptovalute grabe kupovne opcije, kladeći se na oporavak bitcoina i njegov skok na nivo od 30.000 dolara, uprkos tome što se zamah na tržištu digitalne imovine zaustavlja.
Otvoreni interes (ukupan broj neizmirenih ugovora) za opcije za bitcoin porastao je u februaru na devet milijardi dolara, prema navodima Jamieja Couttsa iz Bloomberg Intelligencea, koji se pozvao na podatke Glassnodea. Poslednji put kada je bio na ovom nivou, novčić se trgovao za oko 45.000 dolara, dok se trenutno kreće na oko 23.700 dolara. To je najveća 14-dnevna stopa promene u istoriji i rekordna je kada se meri kao procenat tržišne kapitalizacije, rekao je on.
"Previše leveridža je uloženo u ovu imovinu za kratko vreme", napisao je Coutts na Twitteru. Bitcoin je u sredu u Londonu u 10.15 porastao za 2,5 odsto.
Opširnije
Kriptovalute i dalje neupotrebljive za plaćanje u Srbiji
Kriptovalute se, makar u Srbiji, i dalje većinski posmatraju kao investiciono, a ne sredstvo plaćanja.
01.03.2023
Bitcoin donosi upozorenje posle dugog rasta cene
Rast bitcoina koji se beležio tokom protekla dva meseca jenjava, što je potencijalno upozorenje za investitore.
27.02.2023
Parametri za bitcoin pokazuju da je cena od 25.000 dolara prelomna
Cenovni nivo od 25.000 dolara za bitcoin čini se da predstavlja ključnu tehničku prepreku za značajniji odskok novčiča.
20.02.2023
U međuvremenu, većinu otvorenog interesa čine pozivi sa fiksiranom cenom od 30.000 dolara, što znači da se investitori klade da bi bitcoin mogao dostići taj nivo. "Ovo implicira da ima dosta leveridža na tržištu - ali je čudno, implicirana volatilnost je mnogo niža nego kada je otvoren interes bio na ovom nivou poslednji put, što ukazuje na slabije interesovanje trgovaca", poručila je Noelle Acheson, autorka biltena "Kripto je sada makro" (engl. Crypto Is Macro Now).
Iako su bitcoin i druge kriptovalute zabeležile izuzetan početak godine, sa najvrednijim novčićem koji je porastao za 39 odsto u januaru, dobitak sada ne dolazi tako lako. Novčić, zajedno sa drugim rizičnijim sredstvima poput akcija, oslabio je od sredine februara, jer su investitori počeli da se klade da će Federalne rezerve zadržati kamatne stope na višem nivou tokom dužeg vremenskog perioda.
Veliki otvoreni interesi za opcije ne moraju nužno značiti da postoji više leveridža na tržištu. "Opcije bi mogle biti agnostički usmerene", naveo je Darius Sit, osnivač i glavni investicioni direktor firme za trgovinu kripto-opcijama QCP Capital.
Usred ovogodišnjeg rasta, gde je bitcoin testirao nivoe od 24.000 i 25.000 dolara, tržište je svedočilo poplavi opcija bez suštinske vrednosti, poručio je Christopher Newhouse, trgovac kripto-derivatima u GSR-u. To je zato što su se trgovci nadali definitivnom proboju iznad 25.000 dolara. Bitcoin je prešao taj nivo 16. februara, ali je od tada u padu, pokazuju podaci koje je prikupio Bloomberg.
"Ove opklade bez suštinske vrednosti tokom februara se nisu isplatile (do sada) pošto su trgovci kupili te opcije na povišenim nivoima implicirane volatilnosti (koja je u stalnom opadanju dok je cena ostala u granicama raspona), što je dovelo do toga da kupci tih fiksiranih cena gube, kako iz perspektive dugotrajne volatilnosti, tako i iz perspektive dugoročnih cena", rekao je on.
(Tekst dopunjen podacima o ceni bitcoina u drugom i trećem pasusu.)