Oko 80 posto sveže iskovanih kriptovaluta je teško održiva i njihov prosečna zarada je blizu nule u odnosu na Bitcoin u periodu od godinu dana, pokazuje analiza Jump Crypto.
Iako postoji nekoliko istaknutih izuzetaka, većina novih valuta nije uspela u prvom mesecu, otkrio je javni kripto brend za Jump Trading Group, nakon analize 3.759 tokena - isključujući imovinu poput stablecoins - koji su izlistani na CoinGecko i CoinMarketCap od sredine 2013. do kraja prošle godine. Jump je merio zaradu od uspostavljanja tokena do kraja 2021.
Bitcoin, čija je cena sredinom 2013. godine iznosila oko 100 dolara, u novembru je dosegao najviši nivo svih vremena od gotovo 69.000 dolara. Najvećom kriptovalutom po tržišnoj vrednosti trgovalo se u četvrtak na oko 39.500 dolara.
Međutim, čini se da je recenzija donekle optimistična: nije važno da li je token kupljen na ''medveđem'' (bearish), ''bikovskom'' (bullish) tržištu ili je dobro prošao pre kupovine - to je znak efikasnog tržišta, otkrio je Jump.
''Tržište novih tokena izgleda iznenađujuće efikasno, jer zarade nisu ni sistemske ni predvidljive'', navodi se u izveštaju Jump-a.
Jump je uradio analizu iz perspektive ''mainstream'' ulagača u Bitcoin, za kojeg su istakli da meri zaradu na držanje novog tokena u terminima denominiranim u Bitcoin. Metodologija uzima u obzir opšte raspoloženje tržišta za Bitcoin i druge kriptovalute, naveo je Jump.