Japan je postao jedna od prvih velikih privrednih zemalja koja je stejblkoine (engl. stablecoins – stabilni novčići) uvela u pravni okvir. Ove kriptovalute su dospele u centar pažnje svetske javnosti prošlomesečnim kolapsom novčića terraUSD.
Japanski parlament usvojio je u petak zakon kojim se pojašnjava pravni status stablecoina, definišući ih u suštini kao digitalni novac. Stablelcoini moraju biti povezani sa jenom ili drugim zakonskim sredstvom plaćanja i garantovati vlasnicima pravo da ih otkupe po nominalnoj vrednosti, prema novom zakonu.
Pravna definicija podrazumeva da stabilne novčiće mogu da izdaju samo licencirane banke, registrovani agenti za transfer novca i povereničke kompanije. Zakonodavstvo se ne bavi postojećim stablecoinima podržanim sredstvima od inostranih izdavaoca, kao što je tether, ili njihovih algoritamskih "kolega". Na kripto-berzama u Japanu nema stablecoina.
Vlade širom sveta se utrkuju u podizanju zaštitne ograde oko stabilnih novčića, ključnog dela industrije kriptovaluta, nakon što je implozija terraUSD-a dovela do gubitaka od više milijardi dolara navodno bezbedne imovine. Takvi tokeni imaju udruženu tržišnu vrednost od oko 161 milijarde dolara, koju predvode tether, Circleov USD coin i binance USD, pokazuju podaci koje je prikupio CoinGecko.
Novi zakonski okvir stupa na snagu za godinu dana. Agencija za finansijske usluge Japana saopštila je da će u narednim mesecima uvesti propise koji regulišu pitanja o izdavaocima stablecoina.
Mitsubishi UFJ Trust and Banking je saopštio da planira da izda svoj stablecoin, nazvan progmat coin, kada se uspostavi pravni okvir. Banka, deo Mitsubishi UFJ Financial Groupa, poručila je da će token biti u potpunosti podržan jenom, što je navedeno u ugovoru o povereništvu, kao i da će garantovati otkup po nominalnoj vrednosti.
TerraUSD, ili UST, počela je da pada sa nivoa koji predviđa odnos jedan prema jedan u odnosu na dolar, početkom maja kada uticaj algoritama i podsticaja od strane trgovaca (što bi trebalo da zaštiti navedenu povezanost s dolarom) nije funkcionisala kako je planirano. Slom je izazvao rasprodaju kriptovaluta, a Terra blokčejn koji podržava UST i njen sestrinski token lunu je efektivno propao.
Implozija je naštetila poverenju i u druge stejblkoine, pri čemu je tether u jednom trenutku skliznuo sa svog dolarskog kursa. Opticaj tethera je opao za više od 20 milijardi dolara od tog događaja.
Krajem maja, zajednica Terra je odobrila plan za uspostavljanje novog blokčejna, koji isključuje UST novčić. Stablecoin i dalje radi na starom blokčejnu, zvanom Terra Classic, i izgubio je skoro svu svoju vrednost.