Evropska unija (EU) želi da razmeni mišljenja o razvoju zakonodavstva koje se odnosi na kripto, sa američkim zvaničnicima tokom godišnjih sastanaka Međunarodnog monetarnog fonda (MMF) i Svetske banke sledeće nedelje, pošto raste potreba za većom koordinacijom u globalnim regulatornim okvirima.
"Imamo krcatu agendu za Sjedinjene Američke Države (SAD) sledeće nedelje, a jedna od stavki koja neće biti na dnu liste, već na vrhu je kripto", rekla je komesarka EU za finansijske usluge Mairead McGuinness u utorak u okviru okruglog stola organizovanog za medije čiji je domaćin Bloomberg News u Briselu. "Sigurna sam da žele da čuju šta smo uradili, kako je prošlo, koji su bili problemi. Bila bih veoma srećna da podelimo naše iskustvo, ali i da čujem šta SAD planiraju da urade."
EU napreduje na polju ključnog zakonodavstva za regulisanje kripto-sektora sa zajedničkim pravilima u svih 27 država članica, što je prvi put da se na globalnom nivou dešava da su zakonodavci pokušali da nadgledaju industriju u takvom obimu.
Opširnije
Regulatori Kongresu: Dajte nam više moći da kontrolišemo bitcoin
Američki finansijski regulatori žele da im Kongres da nova ovlašćenja kako bi direktno nadgledali trgovanje bitcoinom, najjačom kriptovalutom na svetu.
04.10.2022
Kim Kardashian će platiti 1,3 miliona dolara zbog reklamiranja kripta
SEC je u ponedeljak saopštila da je Kardashian dobila 250.000 dolara kako bi na svom nalogu na Instagramu spomenula EMAX tokene, digitalnu imovinu koju prodaje EthereumMax.
03.10.2022
Slom u kriptu je bio dobar za industriju, izbacio je 'turiste'
Ovogodišnja teška privredna klima izbacila je neke od "turista" iz kripto-industrije, rekla je Irina Haivas iz Atomica.
03.10.2022
U junu je blok zemalja postigao sporazum o svojom značajnom regulatornom dokumentu o tržištima kripto-sredstava (Markets in Cryptoassets - MiCA), pošto su Evropski parlament, Savet i Komisija odobrili nove odredbe o nadzoru pružalaca kripto-usluga, kao i o zaštiti potrošača i zaštiti životne sredine za kriptovalute kao što su bitcoin i ether.
Međutim, imajući u vidu globalnu prirodu tokova kriptovaluta, centralni bankari pozivaju vlade širom sveta da bolje sinhronizuju propise. Posledice kolapsa stabilnog novčića terraUSD u maju preokrenule su tržišta od Singapura do SAD, naglašavajući potrebu za usklađenijim naporima.
"Poruka koju ću preneti Vašingtonu je da ovde u EU imamo deo regulative, prednjačimo u tome", rekao je McGuinness. "Slično klimatskim promenama, rešavanje kriptovaluta samo u EU nije dovoljno, moramo imati globalni angažman i razmenu iskustava."
- U pisanju teksta pomogla Emily Nicolle